Reklama

Nie będzie Bulwarów Poznańskich

Inter IKEA Centre Group Polska podjęła decyzję o rezygnacji z pomysłu stworzenia Bulwarów Poznańskich przy centrum handlowym IKEA.

Od kilku lat głośno jest o planach wybudowania na Franowie Bulwarów Poznańskich - centrum handlowego w niespotykanej dotąd formie. Miało tu powstać całe miasteczko handlowe, w którym stanęłyby sklepiki, kafejki, restauracje, parkingi, a także place zieleni i fontanny.

Jeszcze w marcu tego roku informowaliśmy, że plany powoli zaczynają przechodzić w fazę realizacji. Początkowo mówiono o rozpoczęciu prac w 2009 roku. Okazało się jednak, że kryzys finansowy nie pozwolił inwestorowi na realizację zamierzenia. Roboty na Franowie miały się rozpocząć w lecie, a centrum miało być ukończone do końca 2011 roku. Na obszarze około 40 tysięcy metrów kwadratowych miało powstać 110 sklepów, a także spory market budowlany - OBI. Wśród najemców lokali w miasteczku byli m.in.: Decathlon, Reserved, Douglas, Home&You, Mohito, KappAhl oraz Alma.

Koszt inwestycji szacowano na blisko ćwierć miliarda złotych. Oprócz wybudowania samego centrum handlowego, konieczne byłoby zmodyfikowanie okolicznej infrastruktury drogowej. Część niezbędnej na ten cel kwoty miał pokryć inwestor.

W czwartek ogłoszono, że większość tych planów pozostanie w fazie marzeń. Większość, gdyż jedyną częścią inwestycji, która dojdzie do skutku jest budowa marketu OBI. Koncepcja miasteczka handlowego, jakim miały stać się Bulwary Poznańskie, to pomysł innowacyjny na polskim rynku. Badania marketingowe, które zostały przeprowadzone na początku inwestycji, potwierdzały słuszność koncepcji i wstępne zainteresowanie przyszłych klientów oraz najemców. Jednak rzeczywistość pokazała, że komercjalizacja została zrealizowana na poziomie niewystarczającym, by kontynuować ten projekt (przyp. red. nie wynajęto wystarczającej powierzchni lokali). W związku z tym, Inter IKEA Centre Group Polska zdecydowała się na podjęcie prac nad nową koncepcją zagospodarowania terenu, która odpowie na potrzeby wszystkich uczestników rynku - czytamy w oficjalnym piśmie.

Co powstanie w pobliżu IKEA? Nie podjęto jeszcze decyzji o tym, co powstanie na gruncie należącym do IICP - mówi Karolina Horoszczak, rzecznik Grupy IKEA. Nie mamy planów sprzedaży gruntu - dodała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro