Reklama
Reklama

Poznańskie szpitale: słabe według rankingu

Ranking "Bezpieczny szpital" został sporządzony przez "Rzeczpospolitą" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wśród stu wymienionych szpitali publicznych: wielospecjalistycznych i onkologicznych znalazł się tylko jeden poznański szpital.

Na pierwszym miejscu w rankingu szpitali publicznych dziennika "Rzeczpospolita" olsztyński szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii - jako placówka wielospecjalistyczna. Wśród szpitali publicznych jednoprofilowych pierwsze miejsce zajmuje Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Z kolei wśród placówek niepublicznych najwyżej ocenione zostało Pleszewskie Centrum Medyczne.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Szpitale oceniano pod względem zarządzania, jakości opieki, opieki medycznej, jakości usług dla pacjenta, certyfikatu jakości i skarg, komfortu pobytu oraz analizy zdarzeń niepożądanych.

W rankingu tylko jeden poznański szpital znalazł się wśród stu najlepszych. Na 93 miejscu plasuje się Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera UM w Poznaniu przy ulicy Szpitalnej. Przypomnijmy w zeszłym roku w tym samym rankingu znalazły się trzy placówki: na 22 miejscu znalazł się Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego, na miejscu 40 usytuował się Szpital Wojewódzki, natomiast miejsce 53 w rankingu zajęło Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Jak piszedziennik Rzeczpospolitanajwiększymkłopotem placówek są ich problemy finansowe.Najlepsze placówki łączy, niestety, jeden problem: wielomilionowe niezapłacone rachunki za przyjęcia pacjentów ponad limit określony w umowach z NFZ. Do tej pory Fundusz pod koniec roku płacił za nadprogramowe przyjęcia (przynajmniej części pacjentów). Dyrektorzy ostrzegają, że jeśli NFZ nie wróci do tej praktyki, będą w końcu musieli ograniczyć leczenie chorych.

Należy podkreślić, że podobne rankingi na pewno motywują wszystkie szpitale do działania, po to by w kolejnym roku być jeszcze lepszym. Wszyscy uczestnicy inwestują, szukają bardziej nowoczesnych metod wszystko po to, by pacjenci byli jeszcze bardziej zadowoleni.

W tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej brało udział 258 szpitali.

Komu ufasz przy ocenianiu szpitali?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
31.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro