Poznańskie szpitale: słabe według rankingu
Ranking "Bezpieczny szpital" został sporządzony przez "Rzeczpospolitą" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wśród stu wymienionych szpitali publicznych: wielospecjalistycznych i onkologicznych znalazł się tylko jeden poznański szpital.
Na pierwszym miejscu w rankingu szpitali publicznych dziennika "Rzeczpospolita" olsztyński szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii - jako placówka wielospecjalistyczna. Wśród szpitali publicznych jednoprofilowych pierwsze miejsce zajmuje Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Z kolei wśród placówek niepublicznych najwyżej ocenione zostało Pleszewskie Centrum Medyczne.
Szpitale oceniano pod względem zarządzania, jakości opieki, opieki medycznej, jakości usług dla pacjenta, certyfikatu jakości i skarg, komfortu pobytu oraz analizy zdarzeń niepożądanych.
W rankingu tylko jeden poznański szpital znalazł się wśród stu najlepszych. Na 93 miejscu plasuje się Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera UM w Poznaniu przy ulicy Szpitalnej. Przypomnijmy w zeszłym roku w tym samym rankingu znalazły się trzy placówki: na 22 miejscu znalazł się Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego, na miejscu 40 usytuował się Szpital Wojewódzki, natomiast miejsce 53 w rankingu zajęło Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Jak piszedziennik Rzeczpospolitanajwiększymkłopotem placówek są ich problemy finansowe.Najlepsze placówki łączy, niestety, jeden problem: wielomilionowe niezapłacone rachunki za przyjęcia pacjentów ponad limit określony w umowach z NFZ. Do tej pory Fundusz pod koniec roku płacił za nadprogramowe przyjęcia (przynajmniej części pacjentów). Dyrektorzy ostrzegają, że jeśli NFZ nie wróci do tej praktyki, będą w końcu musieli ograniczyć leczenie chorych.
Należy podkreślić, że podobne rankingi na pewno motywują wszystkie szpitale do działania, po to by w kolejnym roku być jeszcze lepszym. Wszyscy uczestnicy inwestują, szukają bardziej nowoczesnych metod wszystko po to, by pacjenci byli jeszcze bardziej zadowoleni.
W tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej brało udział 258 szpitali.