Reklama
Reklama

Stary Rynek można dotknąć

Od piątku na Starym Rynku pojawi się makieta, dzięki której niewidomi będą mogli "zobaczyć" całą poznańską starówkę z jednego miejsca.

Makieta powstała z inicjatywy Hanny Pracharczyk, przewodniczącej Stowarzyszenia na rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących. Stworzył ją poznański artysta Roman Kosmala. Makieta została wykonana z brązu. Jej wielkość to około metr kwadratowy. Znalazły się na niej wszystkie budowle oraz szczegóły znajdujące się na poznańskim Starym Rynku.

Makieta będzie "wyrastała" z chodnika na wysokość stołu o wymiarach 80 x 80 centymetrów, żeby swobodnie można było do niej podejść. Cały rynek można "zwiedzić", stojąc w jednym miejscu - bez konieczności obchodzenia go wokół. Po "rozpoznaniu terenu" można się będzie "udać w podróż" i przeczytać wszystkie zamieszczone wokół makiety informacje. Jest też szansa na naniesienie zmian, gdyby na rynku pojawiły się jakieś nowe, ważne elementy - Roman Kosmala.

Makieta stanęła na Starym Rynku w piątek. Będzie ją można podziwiać na przed kamienicą numer 71/72. Tego rodzaju dzieła - ułatwiające poznawanie miasta osobom niewidomym mają sukcesywnie powstawać w innych miejscach.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro