Reklama

Poznań postawił na sport

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Zastanawiam się, co by się działo, gdyby okazało się np., że w Poznaniu nie będą organizowane mistrzostwa Euro 2012. Boję się sytuacji, w której Poznaniacy wzruszą dziś jedynie ramionami. Warszawski werdykt powinien stać się gorzką lekcją pokory, z której popłyną wnioski na przyszłość. - komentuje Adam Banaszak, dziennikarz kulturalny Telewizji WTK.

Dziś ogłoszono wyniki pierwszej tury rywalizacji polskich miast do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Nie od dziś wiadomo, jakie miasta w istocie takimi stolicami są: Londyn, Paryż, Wiedeń, Berlin, być może Rzym. Projekt, organizowany przez Unię Europejską, polega więc raczej nie na wskazaniu miasta-stolicy, ale na uaktywnieniu potencjału tkwiącego w mniejszych ośrodkach. Ma sprawić, by mieszkańcy tych miast stali się aktywnymi uczestnikami kultury, by byli z niej coraz bardziej dumni. Wielka szansa, przed którą staliśmy została stracona.

Zastanawiam się, co by się działo, gdyby okazało się np., że w Poznaniu nie będą organizowane mistrzostwa Euro 2012. Boję się sytuacji, w której Poznaniacy wzruszą dziś jedynie ramionami. Warszawski werdykt powinien stać się gorzką lekcją pokory, z której popłyną wnioski na przyszłość.

Uważam, że nie wolno zrzucać winy za zaistniałą sytuację na polityczny konflikt wokół zastępcy Prezydenta Poznania, p. Sławomira Hinca. To tylko jeden z elementów, wydaje się zresztą, że nie najważniejszy. Bo kto z Państwa, zacnych Czytelników, wybiera się w tym tygodniu do teatru, filharmonii lub na koncert jazzowy? Kto z Państwa, obrońców Teatru Ósmego Dnia, w ciągu ostatniego roku widział spektakl tej formacji? To my, słuchacze i odbiorcy, de facto tworzymy kulturę. Popyt i podaż w gospodarce muszą się równoważyć, tak samo dzieje się w kulturze! Kibice Lecha sprawili, że miejscy włodarze bez zmrużenia oka wydali setki milionów na budowę stadionu. Czy poznańska kultura znajdzie równie oddanych kibiców?

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro