Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 9
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym

KaT
wtorek, 12.10.2010 r.
godz. 17.38

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to m.in., że fotoradary będą stawiane tylko w niebezpiecznych miejscach.

Koniec fotoradarowej samowolki, która napełniała kasy gmin milionami złotych. Posłowie zdecydowali, że konieczne jest wprowadzenie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Oznacza to, że fotoradary ustawiane będą tylko w miejscach niebezpiecznych - tam, gdzie za słuszne uzna to policja. Takie maszyny nie mają bowiem być maszynkami do zarabiania pieniędzy tylko poprawiającymi bezpieczeństwo.

Strażnicy miejscy nie będą mogli ustawiać się z fotoradarami w każdym miejscu. Będą musieli uzasadnić, że dana droga, czy ulica jest niebezpieczna. Następnie zatwierdzi to policja. Dopiero wtedy fotoradar pojawi się na trasie - w miejscu oznaczonym i widocznym.

Kolejne zmiany to likwidacja atrap fotoradarów i ustalenie tolerancji przekroczenia dozwolonej prędkości o 5 km/h. Dodatkowo, po wejściu w życie nowelizacji inspektorzy transportu drogowego będą mogli kontrolować nie tylko samochody ciężarowe, ale też osobowe.

Jest też druga strona medalu. Nowelizacja sprawi, że na polskich drogach pojawi się więcej fotoradarów. Znikną atrapy ale w miejscach niebezpiecznych staną te prawdziwe. W sumie około dwóch tysięcy.

Reklama