Reklama
Reklama

Europejska Stolica Kultury: jakie szanse ma Poznań?

Press Service Monitoring Mediów zbadał w jaki sposób o miastach - kandydatach do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, pisze się w ogólnopolskiej i regionalnej prasie.

Na podstawie artykułów, które ukazywały się od listopada 2009 roku do końca sierpnia 2010 roku, oceniono stan wizerunkowy miast kandydatów. Po analizie tekstów okazało się, że tematem ESK 2016 najbardziej interesują się dziennikarze gazet regionalnych. od listopada do końca sierpnia w prasie pojawiło się ponad 3100 publikacji na ten temat. Ponad 90% z nich w gazetach regionalnych.

Największą ilość artykułów o ESK 2016 mogli przeczytać mieszkańcy Torunia, który również stara się o ten tytuł. W "Nowościach" opublikowano 315 artykułów dotyczących rywalizacji miast - kandydatów. To niemal jeden artykuł dziennie. Inne miasta nie mogą się równać z Toruniem pod względem publikacji związanych z ESK.

Jak podkreśla Press Service, ilość publikacji o ESK w prasie regionalnej nie jest jednak wyznacznikiem, który pozwoli ocenić szanse danego miasta na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Teksty zbadano więc pod względem ich pozytywnego, negatywnego i neutralnego wydźwięku. I tu pojawia się dobra informacja dla Poznania!

Największą ilością artykułów na temat konkretnych miast o pozytywnym wydźwięku w badanym okresie mogą się pochwalić Katowice (23%) oraz Poznań (21%). Tylko 10% tekstów "na plus" zanotował Białystok. Najwięcej publikacji o wydźwięku negatywnym dotyczyło Torunia (10%) oraz Bydgoszczy (9%).

To nie koniec dobrych informacji dla Poznania. Bardzo dobrze przedstawia się bowiem ogólny wydźwięk wizerunkowy naszego miasta. Przy 21% artykułów o pozytywnym wydźwięku, tylko 6% publikacji stawiało stolicę Wielkopolski w negatywnym świetle. Reszta (73%) w neutralny sposób wspomina o Poznaniu. Daje to ogólny wynik 15% na plus, co jest drugim wynikiem w tabeli, zaraz po Gdańsku (17% poz. - 1% neg. = 16 % na plus).

Choć to tylko liczby - pozostaje nam wierzyć, że szanse Poznania, np. po publikacjach związanych z Januszem Palikotem i Sławomirem Hincem, nie spadają, a rosną. Jesteśmy bowiem w czołówce miast walczących o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro