Reklama

Ryszard Grobelny nie będzie kandydatem PO?

fot. Piotr Sagalara
fot. Piotr Sagalara

Według premiera Donalda Tuska, osoba z prokuratorskimi zarzutami nie może startować do wyborów pod szyldem PO. Odniósł się w ten sposób do prezydenta Sopotu. Tymczasem Ryszard Grobelny wciąż ma zarzuty w sprawie Kulczykparku. Europoseł Kaczmarek: Trzeba bardzo poważnie rozważyć to, co mówi premier.

Cytowany we wtorek przez TVN24 Donald Tusk powiedział: "(...) kandydatem Platformy na urząd prezydenta żadnego miasta w Polsce nie powinien być ktoś, kto jest pod zarzutami, nawet jeśli wierzę - a wierzę - w jego niewinność". Premier odnosił się bezpośrednio do sprawy ubiegającego się o reelekcję prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Donald Tusk dodał, że ma "w pewnym stopniu" wpływ na wybór kandydatów, jako przewodniczący partii.

Nad Ryszardem Grobelnym ciąży wciąż zarzut narażenia miasta na stratę wysokości 7 mln zł podczas sprzedaży tzw. Kulczykparku, czyli działki, na której powstało nowe skrzydło Starego Browaru. Prezydent Poznania jest nawet w gorszej sytuacji niż Jacek Karnowski. Został już w pierwszej instancji uznany winnym i dostał wyrok więzienia w zawieszeniu. Werdykt został jednak uchylony przez sąd apelacyjny, który cofnął sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Według sondaży, Ryszard Grobelny wciąż jest najpewniejszym zwycięstwa kandydatem na prezydenta Poznania. W poprzednich wyborach samorządowych wygrał z wystawioną przez PO Marię Pasło-Wiśniewską. W tym roku Platforma, nie chcąc znów ryzykować porażki, zaprosiła go w swoje szeregi.

Czy wielkopolska PO byłaby w stanie sprzeciwić się premierowi i postawić na obecnego prezydenta Poznania? Dla WTK odpowiada eurodeputowany Filip Kaczmarek, członek regionalnego zarządu PO: - Wydaje mi się, że trzeba bardzo poważnie rozważyć to, co mówi premier. Bo jest szefem ugrupowania. Nie sądzę, żeby można było tak łatwo zbagatelizować jego głos.

Wielkopolska PO wciąż negocjuje z Ryszardem Grobelnym sprawę jego kandydowania na prezydenta miasta? - Negocjacje się toczyły w takim sensie, że próbowaliśmy ustalić pewne zasady funkcjonowania. Ale te wypowiedzi z wczorajszego dnia, pana premiera, spowodowały, że nie możemy tak normalnie sobie rozmawiać o różnych, z tej perspektywy drobnych sprawach, dopóki to nie zostanie rozstrzygnięte: czy możemy poprzeć pana prezydenta Grobelnego, czy nie powinniśmy. To jest pierwsza sprawa w tej chwili. - odpowiada Filip Kaczmarek.

Czy jest rozpatrywany kandydat zastępczy? Może przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz? Filip Kaczmarek: - Na pewno Platforma wystawi kandydata na Prezydenta Miasta Poznania, bez względu na to, jak się zakończą perturbacje związane z Ryszardem Grobelnym. (...) Rzeczywiście jednym z kandydatów oficjalnych jest Grzegorz Ganowicz.

Wielkopolska PO ogłosi swojego kandydata na prezydenta Poznania najpóźniej do 1 października.

Czy premier Tusk powinien cofnąć poparcie dla Ryszarda Grobelnego jako kandydata na prezydenta Poznania?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
44.34 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro