Reklama
Reklama

Palikot: Poznań powinien przeprosić Polskę

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Janusz Palikot stwierdził w wywiadzie dla Onet.pl, że Poznań powinien przeprosić Polskę za Sławomira Hinca. Była to odpowiedź na pytanie, czy polityk PO przeprosi stolicę Wielkopolski za apel o wykluczenie jej ze starań o Europejską Stolicę Kultury 2016.

"To Poznań powinien przeprosić Polskę za Sławomira Hinca, wiceprezydenta miasta. Ja nie mam za co przepraszać Poznania." - powiedział Janusz Palikot w wywiadzie dla portalu Onet.pl. - "Hinc skompromitował się wypowiedziami o Teatrze Ósmego Dnia i zamiast odwołać Hinca, z korzyścią dla miasta, w imię fałszywej solidarności prezydent Poznania bronił tego skompromitowanego polityka, grzebiąc szansę swojego miasta". - dodał poseł z Lublina. Palikot wyraził nadzieję, że poznaniacy pozbawią władzy prezydenta Ryszarda Grobelnego w nadchodzących wyborach samorządowych.

Sławomir Hinc, należący do tej samej partii co Palikot, przywołał do siebie dyrektorkę Teatru Ósmego Dnia Ewę Wójciak po tym, jak jej zespół wystosował wyrazy poparcia dla posła z Lublina. Zastępca prezydenta Poznania miał jej wtedy zasugerować możliwość utraty miejskiej dotacji. Ściągnął tym na siebie krytykę środowisk artystycznych i mediów. Konflikt zaognił się po liście w obronie stanowiska Sławomira Hinca, wystosowanym przez dyrektorów zależnych od niego instytucji kulturalnych. W reakcji, Palikot zażądał dymisji Hinca, a niedługo potem także wykluczenia Poznania z rywalizacji o ESK 2016.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro