Reklama
Reklama

Lobotomobil wraca na deski Teatru Nowego

Spektakl ten jest uważany za jedną z najważniejszych premier mijającej dekady. Można go zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Nowego we wtorek, środę i czwartek (14-15 września) o godz. 20.00.

Teatr Nowy zaczyna nowy sezon wznowieniem głośnej sztuki Janusza Wiśniewskiego, obwołanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych jedną z najważniejszych premier mijającej dekady. "Lobotomobil" jest inspirowany biografią wybitnego amerykańskiego matematyka i ekonomisty, Johna Nasha, który cierpiał na schizofrenię. Nash prowadził m.in. badania nad teorią gier. W 1994 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Życiu tego genialnego naukowca był także poświęcony film "Piękny umysł" Rona Howarda.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


John Nash zdołał zaleczyć swoją chorobę do tego stopnia, że mógł pracować. W kreacji artystów Teatru Nowego w pewnym sensie zszedł do piekieł, umarł i zmartwychwstał. Jak wskazuje Zespół Teatru Nowego: "Wydaje się jednak, że nie można z jakąkolwiek pewnością stwierdzić, w którą stronę były skierowane wektory obu dróg; czy zejściem do piekieł było szaleństwo, a zmartwychwstaniem powrót na jawę, czy też szaleństwo było zmartwychwstaniem?" W recenzji "Lobotomobil" Tomasz Miłkowski pisał: "Tym razem Wiśniewski przekroczył ramy własnej poetyki, budując rodzaj opery-buffa, w której chodzi o rzecz najważniejszą - wolność. (...) Jak ten mroczny temat rozgrywa subtelnie Wiśniewski, trzeba koniecznie zobaczyć - to rodzaj zstąpienia do piekła ludzkiej duszy." ( "Przegląd", Sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AITC/ IACT ).

Lobotomobil można zobaczyć we wtorek, środę i czwartek (14-15 września) o godz. 20.00. Aby wybrać dobre miejsca, warto zarezerwować bilety telefonicznie pod numerami: 61 847 24 40, 61 847 86 24.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW odwołał ostrzeżenie dla kilkunastu powiatów!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
61.23 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro