Reklama
Reklama

Budowa Zamku Królewskiego od października

Już w przyszłym miesiącu ma się rozpocząć odbudowa Zamku Królewskiego na Górze Przemysła. Muzeum Narodowe ogłosiło już przetarg na wykonawcę prac.

Jak zapewniają przedstawiciele Muzeum Narodowego - wybudowanie Zamku Królewskiego na Górze Przemysła nie będzie łatwe. Wykonawca, który wygra przetarg będzie bowiem musiał stworzyć zamek, który wpisze się w architekturę Starego Rynku. Podczas budowy będzie również musiał uważać na wszystkie zabytki znajdujące się w sąsiedztwie przyszłego zamku.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

W połowie września zakończy się pierwszy etap przetargu. Jeśli wszystko przebiegnie bez problemów, po miesiącu podpisana będzie umowa z wykonawcą. Możliwe więc, że jeszcze w październiku rozpocznie się budowa Zamku Królewskiego.

Sprawa odbudowy zamku na Górze Przemysła w Poznaniu ciągnie się od ponad 8 lat. Raz już wygasło pozwolenie na budowę, a koszty inwestycji wzrosły z 15 mln zł do ponad 18. W styczniu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysłano apel o "zainteresowanie się sprawą odbudowy zamku i udzielenie pomocy". Sygnaturiusze listu wyrazili zaniepokojenie przedłużającym się procesem rozpoczęcia odbudowy. Winą za taki stan rzeczy obarczano dyrektora Muzeum Narodowego, które jest właścicielem terenu, gdzie ma powstać Zamek. Odpowiedź Ministra nie pozostawiła wątpliwości - Muzeum w ciągu ostatniego roku podejmowało kolejne kroki na drodze do rozpoczęcia realizacji projektu. Zarzuty były więc nieuzasadnione.

Obecnie są środki, są chęci, dopełniono również formalności. Pozostaje nam tylko czekać na kolejną atrakcję Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro