Rozpoczęło się spotkanie ASEM
O godzinie 9.00 w Poznaniu rozpoczęło się spotkanie ministrów kultury z 46 państw Europy i Azji. Tematem przewodnim ASEM jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".
Spotkanie Ministrów Kultury Azji i Europy w ramach ASEM (Asia Europe Meeting) odbywa się w Polsce po raz pierwszy. To prestiżowy zjazd ministrów kultury z państw dwóch kontynentów, którzy podejmują wspólnie międzykulturowy dialog.
Spotkania w ramach ASEM odbywają się co dwa lata (tegoroczne spotkanie jest 4. w historii). Wcześniejsze miały miejsce w Pekinie, Paryżu i Kuala Lumpur. Organizowane są po to, by systematycznie rozwijać i pogłębiać dialog kulturowy pomiędzy Europą i Azją.
Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności". Ministrowie będą wspólnie się zastanwiać nad tym jak dbać o swoje dziedzictwo kulturowe, które jest podstawową kulturowego zróżnicowania państw. Założeniem ASEM jest uzupełnianie działań UNESCO podjętych w celu ochrony dziedzictwa kulturowego.
W ramach spotkań ministrów, które potrwają do piątku, 10 września, zaplanowano wiele imprez kulturalnych. Już w piątek otwarta zostanie wystawa Mediations Biennale o charakterze euroazjatyckim, która jest jedną z największych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce. Więcej w programie kulturalnym ASEM, który znaleźć można w zakładce kulturalnej portalu epoznan.pl.


