Reklama
Reklama

Tradycyjnych żarówek nie kupimy

fot. beer / sxc.hu

Od 1 września nie produkuje się w całej Unii Europejskiej tradycyjnych żarówek o mocy 75 wat. To kolejne, po 100 watowych, wycofane z rynku żarówki.

Choć jeszcze są na sklepowych półkach, ich zapasy nie będą uzupełniane. Wszystko przez obowiązujący od 1 września w państwach Unii Europejskiej zakaz produkcji 75-watowych żarówek.

To kolejny krok, po wycofaniu w ubiegłym roku żarówek o mocy 100 wat, do tego, by europejczycy stosowali ekonomiczniejsze i przyjazne środowisku świetlówki. Taka zmiana wprowadzona w całej Unii Europejskiej znacząco wpłynie na oszczędzanie energii. 8-watowa energooszczędna świetlówka jest odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 65 wat. Zmiana na energooszczędne źródła światła pozwoli zaoszczędzić w całej UE tyle energii, ile rocznie zużywa Rumunia!

Mimo, że świetlówki są droższe od tradycyjnych żarówek, zapewniają nam oszczędzności w rachunkach za prąd. Rocznie pozwalają nam zatrzymać w kieszeni nawet kilkaset złotych!

Poznaniaków nie trzeba specjalnie zachęcać do kupowania energooszczędnych świetlówek. Wiedzą bowiem, że taki zakup to inwestycja, która pozwala sporo zaoszczędzić.

Zgodnie z przewidywaniami Unii Europejskiej 75-watowe żarówki znikną ze sklepów za trzy miesiące. Natomiast już od 2012 roku nie powinno być w sklepach ani jednej tradycyjnej żarówki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
13.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro