Reklama
Reklama

Koniec wakacji

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

1 września do szkół wracają uczniowie. W Poznaniu to około 80 tysięcy przedszkolaków, gimnazjalistów, licealistów i uczniów innego rodzaju szkół. Do pierwszych klas podstawówek idzie aż 1200 sześciolatków. Szkoły zaczynają jednocześnie odczuwać niż demograficzny.

Dla uczniów w całej Polsce skończyły się wakacje. Od rana na ulicach, w tramwajach i autobusach można dojrzeć ubranych na "galowo" młodych ludzi. Jest ich jednak znacznie mniej niż w zeszłym roku, a to za sprawą niżu demograficznego. Na razie odczuwają go przede wszystkim poznańskie szkoły ponadgimnazjalne. To dopiero początek głębokich zmian w polskiej edukacji. Za 10 lat w szkołach podstawowych i gimnazjach ma się uczyć aż o jedną trzecią mniej dzieci niż obecnie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Poznańskim podstawówkom w tym roku jeszcze pomaga nagły "zastrzyk" sześciolatków. Z tego powodu odnotowują dziś wzrost uczniów w stosunku do zeszłego roku. Jednocześnie jest ich o około 2 tys. mniej w stosunku do danych sprzed dwóch lat. Aż 1200 sześciolatków przekracza dziś w Poznaniu próg pierwszej klasy szkoły podstawowej. W zeszłym roku było to zaledwie 330 dzieci. Kolejne 1300 sześciolatków uczy się od dziś w oddziałach przedszkolnych podstawówek. Za dwa lata dla wszystkich sześciolatków podstawówka będzie obowiązkowa.

W roku szkolnym 2010/2011 w publicznych placówkach oświatowych w Poznaniu uczyć się będzie w sumie 13,5 tys. przedszkolaków, 24 tys. uczniów podstawówek, 12,4 tys. gimnazjalistów i 15,5 licealistów. Tylko 11 tys. młodych ludzi pobierze naukę w szkołach zawodowych. 1 tys. uczniów będzie się uczyło w poznańskich szkołach artystycznych, a 2 tys. w specjalnych.

Rozpoczyna się drugi z kolei rok szkolny z nową podstawą programową. Polega ona na jaśniejszych wymaganiach ze strony ministerstwa co do tego, co uczeń powinien przyswoić na kolejnych etapach edukacji. W tym roku na kolejne placówki oświatowe rozszerza się też akcja rozdawania dzieciom mleka i owoców w czasie zajęć. Z uwagi na cięcia kosztów, dzieci poczekają na nią do października. W programie biorą udział głównie szkoły podstawowe, ale też niektóre przedszkola, gimnazja i licea. W programie nie chodzi o dożywianie dzieci, ale zaszczepianie w nich zdrowych przyzwyczajeń.

Czego najbardziej brakuje w polskiej szkole?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro