Radni chcą rozszerzyć zniżki na przejazdy MPK
Ulgi i zwolnienia za przejazd komunikacją miejską mają być rozszerzone na trzy grupy: wolontariuszy, honorowych krwiodawców i niepełnosprawnym. Pierwsze zmiany będą głosowane w Radzie Miasta 31 sierpnia.
Darmowy przejazd ma przysługiwać raz w roku kwestującym wolontariuszom. Do tej pory prawo to przysługiwało jedynie uczestnikom akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz ma być rozszerzone też na inne organizacje pożytku publicznego.
Radni planują też zaoferować darmowy przejazd dla honorowych krwiodawców, za okazaniem legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki honorowej "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Jak precyzuje projekt uchwały, są to kobiety, które oddały w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. Dla mężczyzn jest to odpowiednio 18 litrów.
Zniżki za przejazd mają być rozciągnięte na osoby niepełnosprawne. Według obecnych, powstałych jeszcze w latach 80. XX wieku przepisów, 50-procentowy upust w cenie biletu przysługuje osobom głuchym, które posiadają legitymację Polskiego Związku Głuchych. Radni początkowo chcieli rozszerzyć zastosowanie przepisu też na osoby głuche bez tejże legitymacji, ale w toku dyskusji uznali, że zniżka należy się także innym niepełnosprawnym.
Projekt uchwały o zwolnieniach z opłat dla wolontariuszy i honorowych krwiodawców został już pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta. Pod głosowanie trafi na najbliższej sesji, 31 sierpnia. Zmiany przepisów dotyczące trzeciej grupy, tj. osób niepełnosprawnych, będą musiały poczekać jeszcze około 2 miesięcy na przygotowania ze strony Zarządu Transportu Miejskiego.