Reklama
Reklama

Plan zagospodarowania usunie kupców z Bema?

Kupcy z targowiska Bema znajdującego się przy Dolnej Wildzie boją się o swoją przyszłość. Miasto ustala plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu.

Targowisko przy Dolnej Wildzie od ponad 20 lat jest źródłem utrzymania wielu osób. Miasto zdecydowało się na utworzenie w tym miejscu bazaru, aby zlikwidować tak zwany "handel z łóżek". Mimo licznych głosów krytyki, targowisko cieszy się niezmiennym powodzenie. Tłumy klientów - szczególnie w weekendy - kuszą przede wszystkim niskie ceny i spory wybór oferowanych produktów.

Jednak właśnie sprzedawane towary są jednym z argumentów przemawiających za likwidacją bazaru.Co jakiś czas celnicy organizują nalot na targowisko. Za każdym razem rekwirują mnóstwo podróbek i pirackich płyt, często też zatrzymują handlujących tam cudzoziemców, którzy nie mają prawa do pobytu w Polsce. Taki stan rzeczy denerwuje uczciwych handlowców, którzy zarabiają tu na utrzymanie swoich rodzin.

Powszechna jest także opinia, że targowisko zwyczajnie nie pasuje do tej części miasta i psuje obraz rozwijającej się okolicy. Mimouporządkowania straganów izadaszenia bazaru nadal wiele osób uważa, że tak atrakcyjna część Poznania zasługuje na bardziej reprezentacyjne zagospodarowanie. Obok pomysłów utworzenia terenów rekreacyjnych pojawiają się koncepcje tworzenia przestrzeni mieszkalnych lub handlowo - usługowych.

W środę odbyło sie posiedzenie Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta. Na miejscu pojawili się kupcy z Bema. Radni uważają, że sprawę targowiska należy rozwiązać jak najszybciej. Od lat temat powraca jak bumerang i jest odkładany na później. Podczas komisji zaproponowano, by plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu podzielić na 5 części, podobnie jak zrobiono na Sołaczu.

Kupcy obawiają się takiego obrotu spraw. Uważają, że miasto chce ich wyrzucić z obecnej lokalizacji i postawić tam bloki mieszkalne lub biurowce. Jednak jak zapewniają radni, obecnie obowiązujące studium zabrania budowania tam lokali mieszkalnych.

Pojawiają się głosy, by przenieść targowisko w inne miejsce. Prezydent Grobelny sugerował kiedyś, by bazar umieścić na Franowie. Ale czy tak się stanie? Wciąż nie wiadomo.

Co miasto powinno zrobić z targiem na Dolnej Wildzie?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
1℃
-2℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
49.51 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro