Reklama
Reklama

Dopalacze: walka z wiatrakami?

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Poznańska walka z dopalaczami trwa od 2008 roku, gdy w naszym mieście powstał pierwszy sklep oferujący te substancje. Czy uda się wygrać wojnę z "legalnymi narkotykami"?

Od 2008 roku, gdy w Polsce zaczęły się pojawiać pierwsze sklepy oferujące tzw. "dopalacze", policja, prokuratura i urzędnicy robią wszystko, by uniemożliwić młodzieży ich nabywanie. Okazuje się jednak, że sklepów sprzedających "legalne" odpowiedniki narkotyków wciąż przybywa. Jak czytamy na stronie portalu dopalacze.com - "Życie jest zbyt krótkie aby jeść niezdrowe tabletki".

W samym Poznaniu znajduje się obecnie około 10 sklepów z dopalaczami. Od ponad roku sklepy są poważnym problemem dla polityków, policji i prokuratury. Wciąż pozostają legalne, gdyż większość ich składników nie znajduje się na listach substancji zabronionych. Większość, bo kilkanaście, już trafiło na taką listę. Wśród nich jest mefedron, który działa na organizm podobnie jak amfetamina.

Właściciele sklepów z dopalaczami doskonale wiedzą, których substancji nie mogą sprzedawać - wszystkie wycofano ze sklepów tuż po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o przecwidziałaniu narkomanii.

Z dopalaczami walczono na wiele sposobów. Sklepy kontrolowały m.in. Urząd Kontroli Skarbowej i Policja. W 2009 roku wykryto wiele uchybień. Najczęściej występującymi były: nie ewidencjonowanie części sprzedaży przez handlujących towarem i zaniżanie zobowiązań podatkowych w kontrolach prowadzonych w 2009 r (w skali kraju ok. 800.000 zł). Mimo to, sieć sklepów z dopalaczami się rozrasta.

Skuteczny pomysł na walkę z dopalaczami znalazła Anna Tomicka, burmistrz Swarzędza. 22 czerwca Tomicka zaapelowała do właścicieli budynków, w których mieszczą się sklepy z dopalaczami: -"Nie pozwalajcie na to, by firmy zarabiające na dopalaczach i podobnych substancjach sprzedawanych jako różne "kolekcjonerskie zioła" czyniły to kosztem życia i zdrowia Waszych dzieci!"

Po niecałym miesiącu jeden ze sklepów z dopalaczami, przy ul. Nowy Świat w Swarzędzu, zakończył działalność. Drugi ma zakończyć działalność w najbliższym czasie.

Ten sposób spodobał się poznańskim radnym. Chcą skorzystać z pomysłu burmistrz Swarzędza i dotrzeć do właścicieli budynków, w których mieszczą się sklepy z dopalaczami. Możliwe, że listy do właścicieli napisze prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Ponadto w nadchodzącym roku szkolnym nauczyciele mają poruszać temat dopalaczy na lekcjach. Wszystko po to, by poinformować młodzież o skutkach stosowania dopalaczy.

Czym są dopalacze? Są to substancje psychotropowe, które zastępują narkotyki. Można je porównać do amfetaminy, kokainy, czy marihuany. W ich skład wchodzą między innymi substancje zawierające pochodne piperazyny, które działają podobnie jak amfetamina. Do szczególnie niebezpiecznych dopalaczy należą również tzw. pobudzacze.

Co zrobić ze sklepami z dopalaczami?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenia meteo dla regionu!
0℃
-1℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro