Reklama
Reklama

Nowe biletomaty: tym razem na baterię słoneczną

Zarząd Transportu Miejskiego idzie z duchem czasu. Już w połowie września na jednej z poznańskich ulic pojawi się biletomat zasilany baterią słoneczną.

W Poznaniu biletomaty wciąż są nowością. Pierwsze pojawiły się na ulicach stolicy Wielkopolski w grudniu 2008 roku. Obecnie jest ich 40. Stoją na najbardziej uczęszczanych przystankach oraz przy węzłach komunikacyjnych. Poznaniacy wciąż jednak uważają, że jest ich za mało. Do tej pory ZTM tłumaczył, że problemem są warunki techniczne. Okazało się bowiem, że nie w każdej lokalizacji biletomat może być postawiony. Teraz ma się to zmienić. ZTM wprowadza biletomaty zasilane energią słoneczną.

Już w połowie września na jednej z ulic w okolicach MTP pojawi się pierwszy biletomat zasilany baterią słoneczną. Jeśli spełni swoją funkcję - sukcesywnie na ulicach Poznania będą pojawiać się kolejne takie maszyny. Jednak, jak wszystkie wynalazki, biletomaty na słońce mają swoje zalety... ale i wady. Zaletą jest to, że nie muszą być do nich doprowadzane kable, tak jak do innych biletomatów.

Nowe biletomaty będą mieć jednak jedną wadę. Nie będą wydawać reszty - mówi Zdzisława Andrzejewska, zastępca dyrektora ZTM. Konieczne będzie wrzucanie do maszyny wyliczonej sumy - dodaje.

Jeśli biletomat zasilany energią słoneczną spełni swoją funkcję, kolejne pojawią się np. na Kaponierze i Śródce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro