Reklama
Reklama

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne - zdążymy?

fot. All For Planet
fot. All For Planet

PKP planuje do końca roku dopełnić wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem budowy nowego Dworca Głównego w Poznaniu. Oznacza to, że spółka TriGranit, wykonawca ZCK, będzie mieć 18 miesięcy, by wybudować dworzec.

Choć umowa ze spółką TriGranit została podpisana pod koniec czerwca, wciąż nie ma ostatecznej wersji projektu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Jak zapewniają przedstawiciele TriGranit, projekt ZCK, który nie powinien w dużym stopniu różnić się od pierwszej wizualizacji, oraz szczegółowy harmonogram prac zostaną przedstawione w przyszłym miesiącu.

Zdaniem PKP, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace powinny ruszyć na początku 2011 roku. Oznacza to 18 miesięcy do dnia zero - rozpoczęcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Miasto jednak podaje inną datę rozpoczęcia budowy ZCK - wiosnę 2011, czasu byłoby więc jeszcze mniej.

Spółka TriGranit wciąż zapewnia, że udaje jej się na zamknąć pierwszy etap inwestycji, który kosztować będzie około 35 milionów euro, przed EURO 2012.

Przed wykonawcą projektu jeszcze dwa ważne zadania, zanim przystąpi do budowy nowego centrum. Konieczne jest bowiem uzyskanie decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę.

Wizerunek poznańskiego dworca ma się zmieniać etapami. Pierwszym z nich jest wybudowanie nowego obiektu. 6 miesięcy po uruchomieniu nowoczesnego budynku, stary ma zostać wyburzony. Nastąpi to dopiero po przeniesieniu wszelkich niezbędnych sprzętów i systemu do nowej lokalizacji.

Jeszcze przed Euro 2012 na tzw. Wolnych Torach, w sąsiedztwie nowego dworca, ma powstać ogromny parking dla kibiców przyjeżdżających na mecze. Po imprezie sportowej na tym miejscu powstanie duża galeria handlowa z podziemnym parkingiem.

To nie koniec nowości. Do nowego budynku dworca będzie można wejść z Mostu Dworcowego, będą one bowiem na tej samej wysokości. Przekształcona jednak zostanie infrastruktura drogowa w okolicach obecnego budynku stacji. Wciąż jednak nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy układ komunikacyjny w tym rejonie. Możliwe, że przy zjeździe z Mostu Dworcowego, w okolicach ulicy Towarowej powstanie rondo, a ulica Dworcowa zostanie częściowo przekształcona w deptak z kawiarenkami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro