Reklama
Reklama

Czynsze pójdą w górę

Zdjęcie ze stycznia | fot. czytelnik
Zdjęcie ze stycznia | fot. czytelnik

Czynsze w lokalach komunalnych wzrosną od grudnia nawet o 10 procent. Od wiosny więcej za mieszkania mogą też zapłacić lokatorzy PTBS, choć jego zarząd zaznacza, że to wstępna propozycja.

W lokalach komunalnych, jak co roku, na mocy uchwały Rady Miasta, czynsze wzrastają o 10 procent. Zmiany wejdą w życie od 1 grudnia. Każdy lokator komunalki musi dojść do określonej stawki punktowej, która naliczana jest dla każdego mieszkania osobno, w zależności od jego lokalizacji i standardu. Dopiero po osiągnięciu określonego poziomu podwyżki się skończą.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Przed grudniową podwyżką w lokalach komunalnych płaci się średnio 6,10 zł czynszu za metr kwadratowy. Później będzie to 6,70 zł. To oznacza, że za 50 metrowe mieszkanie lokatorzy zapłacą przez cały rok o 360 złotych więcej.

Czynsze w PTBS prawdopodobnie wzrosną od maja przyszłego roku. Z podwyżką muszą się liczyć wszyscy ci, którzy płacą teraz najniższą stawkę. W sumie to prawie połowa lokatorów. Prezes PTBS Arkadiusz Stasica tłumaczy podwyżki koniecznością spłacania wyższych rat za kredyty na inwestycje do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czynsze w PTBS mają wzrosnąć o 30 groszy za metr kwadratowy. Teraz rodzina zajmująca w nim 50-metrowe mieszkanie płaci średnio 600 zł czynszu miesięcznie. Po podwyżce zapłaci dodatkowe 15 złotych, czyli prawie 200 złotych więcej w skali roku.

Dariusz Ludwiczak z Polskiego Stowarzyszenia Lokatorów TBS uskarża się na fakt, że chociaż mieszkania w TBS-ach miały być ofertą dla osób mniej zamożnych, stają się dziś coraz droższe. O jedną czwartą czynsz podskoczył już w maju zeszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro