Referendum w ZNTK
Zarząd ZNTK chce utworzyć spółki zależne, w których ma być kontynuowana produkcja zakładu. Plan restrukturyzacji będzie poddany pod referendum wśród pracowników. Formalne decyzje o przyszłości firmy mają zapaść na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 19 sierpnia br.
Obecnie 300 pracowników ZNTK S.A. otrzymuje tylko zaliczki, a związki zawodowe złożyły 2 wnioski o upadłość firmy. Zarząd spółki ma zamiar zorganizować referendum w zakładzie na temat restrukturyzacji. 8 sierpnia wystosował oświadczenie, w którym sugeruje, że złożenie do tej pory przez grupę 240 pracowników i związki zawodowe dwóch wniosków o upadłość zakładu może dodatkowo utrudnić wypłatę zaległych wynagrodzeń.
Prezes Zarządu ZNTK dalej w piśmie uprzedza: "ZNTK S.A. przy obecnej strukturze zatrudnienia nie jest w stanie być konkurencyjną i rentowną Spółką. Tylko szybka i sprawna restrukturyzacja zakładu i zmniejszenie zatrudnienia, daje szansę na przetrwanie zakładu i jego Pracowników".
Na 19 sierpnia br. zostało zwołane Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ZNTK Poznań S.A., które ma utworzyć nową spółkę pod nazwą ZNTK Sp. z o.o. Według oświadczenia, nowa spółka ma zatrudnić około 150-180 dotychczasowych pracowników ZNTK Poznań S.A. Pewna liczba osób miałaby znaleźć zatrudnienie też w innej nowej spółce o nazwie SUWTRANS. Po uruchomieniu produkcji w dwóch nowych podmiotach, ich spółka matka ZNTK Poznań S.A. zajęłaby się spłatą zaległych zobowiązań i uporządkowaniem spraw prawnych.
O tym, czy plan zarządu zostanie zrealizowany, ma zadecydować referendum wśród pracowników.