Reklama
Reklama

W sobotę XV święto Bambrów w Poznaniu

7 sierpnia pod pomnikiem Bamberki na Starym Rynku poznaniacy świętować będą 291. rocznicę przyjazdu bamberskich osadników. W programie konkursy, dudziarze, orkiestra dęta, a także pyry z gzikiem.

Jak co roku, w pierwszą sobotę sierpnia pod pomnikiem Bamberki za Ratuszem zostanie rozstawiona scena, przy której o godz. 12.15 rozpocznie się poznańskie Święto Bambrów. Będzie można obejrzeć tradycyjne, bogate stroje Bamberek, wziąć udział w konkursach i posłuchać muzyki. Nie zabraknie stoiska z książkami oraz pyr z gzikiem, które będą serwowane w sąsiadującej z pomnikiem restauracji. Sama figurka Bamberki zostanie udekorowana biało-czerownymi kwiatami.

Pierwsi bamberczycy przybyli pod Poznań 1 sierpnia 1719 r. Przybysze z Niemiec szybko się tu zasymilowali i stali nieodłącznym elementem poznańskiej tradycji. - W tym roku mija 291 lat od podpisania pierwszego kontraktu z osadnikami, który będzie odczytany w sobotę pod pomnikiem. - mówi Ryszard Skibiński, wiceprezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Towarzystwo opiekuje się Muzeum Bambrów Poznanskich przy ul. Mostowej 7. Można je zwiedzać w piątki i soboty od godz. 10.00 do 14.00, a także w inne dni po wcześniejszym umówieniu z członkami Towarzystwa. Ci pracują w placówce społecznie. Towarzystwu udało się w ostatnim czasie ożywić kontakty Bambergiem. - Udało nam się to miasto odwiedzić i przybliżyć je władzom Poznania. Udało się też zacieśnić współpracę z Muzeum Ogrodników w Bambergu. - opowiada Ryszard Skibiński. - Na gruncie tej współpracy prawdopodobna jest organizacja w przyszłości wspólnych wystaw. - dodaje. Co ciekawe, dla dzisiejszych mieszkańców Bambergu czymś zupełnie nowym jest poznański strój Bamberek. Został on wymyślony przez osadników już po przyjeździe do Wielkopolski.

W sobotę pod pomnikiem Bamberki nie zabraknie na pewno polityków. - To jest zawsze niespodzianką, kto przyjdzie. - uprzedza wiceprezes Skibiński. - Z Urzędu Miasta przychodzi raz prezydent, innym razem wiceprezydent. W to święto na pewno zjawi się dwóch posłów. Będzie też przedstawiciel arcybiskupa. - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro