Reklama

Osiedle Maltańskie własnością kurii?

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Aby osiedle Maltańskie stało się własnością kurii niezbędna jest zgoda Watykanu oraz akt notarialny - taka procedura może zająć nawet kilka tygodni.

W tej chwili osiedlem Maltańskim zarządza parafia św. Jana Jerozolimskiego. Jednak od lat walczy o prawne potwierdzenie własności w sądzie. Gdyby parafia była prawnym właścicielem terenu jako administrator tego mogłaby pobierać od mieszkańców opłatę za dzierżawę. Teraz wszystko ma się zmienić. Po wydaniu zgody przez Watykan terenem zarządzać ma kuria, taką decyzję podjął arcybiskup poznański. Wszystko po to by zaprzestać sporom, jakie od lat toczone są między parafią a mieszkańcami osiedla.

Osiedle Maltańskie pojawiła się w Latach 30, wówczas osiedlali się tam najbiedniejsi mieszkańcy Poznania. Natomiast po II wojnie światowej drewniane altanki zaczęły zamieniać się w murowane domki. Zdaniem parafii mieszkańcy posiadają zgodę jedynie na zabudowę działkową.

Osiedle naprawdę nazywa się osiedlem Wolność jednak wszystkim bliższa jest potoczna nazwa osiedle Maltańskie. W tej chwili osiedle zamieszkuje około 800 osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro