Reklama

Szpitale muszą oddać NFZ-owi 67 milionów złotych

Szpitale i przychodnie w całym kraju muszą zwrócić NFZ-owi ponad 67 milionów złotych w związku z nieprawidłowościami w realizacji umów na świadczenia zdrowotne w 2009 roku.

W związku z kontrolą przeprowadzoną przez oddziały wojewódzkie NFZ w szpitalach i przychodniach, okazało się, że świadczeniodawcy muszą zwrócić Funduszowi ponad 67 milionów złotych. Dlaczego? 47 milionów złotych to zakwestionowane środki finansowe rozdysponowane przez szpitale i przychodnie, a kolejne 20 milionów to nałożone na placówki kary.

Wielkopolska zajmuje niechlubne drugie miejsce w rankingu województw, które muszą zwrócić NFZ-owi najwięcej pieniędzy. Pierwsze jest województwo śląskie z kwotą 14,1 milionów złotych, później Wielkopolska - 13,9 milionów, a na trzecim miejscu województwo mazowieckie - 7,4 milionów złotych.

Najczęstszymi błędami wykrywanymi w trakcie kontroli były kilkakrotne pobieranie opłat z NFZ-u za tą samą procedurę, brak wymaganych kwalifikacji personelu, niezasadne rozliczanie świadczeń. Często pojawiały się zarzuty o niepotrzebnym hospitalizowaniu pacjentów, czy nieprawidłowym prowadzeniu dokumentacji.

Wciąż nie są znane informacje na temat konkretnych szpitali i przychodni z Poznania, które muszą zapłacić NFZ-owi. Podamy je, gdy tylko zostaną przygotowane przez wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy Twoim zdaniem w szpitalach i przychodniach są marnotrawione publiczne pieniądze?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro