Reklama
Reklama

Straż miejska mierzy prędkość

fot. AZS AWF Poznań
fot. AZS AWF Poznań

Poznańscy strażnicy miejscy wzbogacili się o trzeci fotoradar. Przyda się im w kolejnej akcji pomiaru prędkości pojazdów "Trafifoto", która ruszy na początku sierpnia. Wspólne patrole straży i policji będą działać w wybranych punktach miasta.

Strażnicy zbadają prędkość pojazdów we wspólnych parolach z poznańską drogówkę pomiędzy 2 a 7 sierpnia br. Miejsca pomiaru wytypowano na podstawie policyjnych statystyk wypadkowości oraz uwag od mieszkańców miasta. Są to ulice: Krzywoustego, Dąbrowskiego, Warszawska, Polska, Grunwaldzka, Armii Poznań, Zamenhofa, Piłsudskiego, Szelągowska i Lechicka. Sporadycznie radary będą się też pojawiać w innych częsciach miasta.

Obecnie w arsenale straży miejskiej pojawił się już trzeci fotoradar. - Urządzenia te mogą być wykorzystywane mobilnie, lub być umieszczane w jednej z 9 rozmieszczonych po mieście stacji bazowych. - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Poznania. Pierwszy fotoradar trafił do strażników już w 2004 r. Nowe urządzenie jest nowocześniejsze i bardziej poręczne od poprzednich. Może działać w zakresie temperatur od - 20 do + 60 stopni Celsjusza. Posiada też automatyczne rozpoznanie ruchu, co eliminuje rejestrację 2 pojazdów jednocześnie.

Jak podaje straż miejska, wykonane analizy w latach 2006, 2007, 2008 i 2009 wskazują na wyraźne obniżenie przekraczanej dozwolonej prędkości jazdy. Jej zdaniem, jest to efekt regularnych pomiarów prędkości w mieście. W pierwszy roku wykorzystywania przez strażników fotoradaru zdecydowana większość ukaranych kierowców przekraczała dozwoloną prędkość w przedziale od 30 km/h do 40 km/h. Już w drugim roku, zdecydowana większość przekraczała dozwoloną prędkość w przedziale mniejszym o 10 km/h, tzn. od 21 km/h do 30 km/h. Tendencja spadkowa utrzymała się do 2009 r. włącznie.

Czy Twoim zdaniem liczba fotoradarów w Poznaniu powinna się zwiększyć?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro