TRANZYT różnorodności w Poznaniu
W dniach od 6 do 14 sierpnia odbędzie się w Poznaniu Festiwal Filmów Dokumentalnych Tranzyt. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w stolicy Wielkopolski, jedyny tak duży pozainstytucjonalny festiwal dokumentu w Polsce.
Ideą Tranzytu jest "przejście", proces, przenikanie do opowiadanych historii. Nasz stosunek do innych światów jest zazwyczaj negatywny, widzimy w nich jedynie obcość nie dostrzegając powiązań i podobieństw do nas. Festiwal porusza tematykę społeczną połączoną z popkulturą, zwraca uwagę na niektóre aspekty otaczającej nas rzeczywistości.
Po raz pierwszy w 2008 roku Poznaniacy mogli zapoznać się z filmami dokumentalnymi z Czech i Słowacji. Rok później Południe rozszerzyło się na cały świat. 21 państw (84 pokazy) podzieliło się z widzami festiwalu swoimi wrażeniami z dokumentowanych wypraw. W tym roku zaprezentowanych zostanie 98 prac konkursowych z 19 państw i 19 filmów repertuarowych.
W festiwal zaangażowana jest duża część miasta. Wydarzenia będą miały miejsce w: Pasażu Kultury, kinie Rialto, pływalni na ul. Wronieckiej, klubokawiarni Meskal, klubokawiarni Meskalina, klubie Dragon, klubie Stare Kino, klubie Pracowania, Gazeta Cafe, oraz Kontener Art.
Na festiwal Tranzyt składa się:
- projekcja filmów dokumentalnych m.in. "Comic Book Confidential", historia komiksu, podparta wywiadami z 22 najważniejszymi artystami komiksowymi. Pokazany zostanie również dokument "Podziemne państwo kobiet" o pozornie nieistniejących zabiegach aborcyjnych. Osiem polskich kobiet opowie nam swoją historię, udowadniając, że zakaz aborcyjny istnieje tylko na papierze.
- wystawy dokumentalnych projektów wizualnych m.in. Lunapark Marcina Maternika, czyli spontaniczne uchwycenie rodzin bawiących się w wesołym miasteczku. Ten sam artysta zaprezentuje również swój drugi projekt Break 4 Life, pokazujący treningi b-boyów, ich zapał, wytrwałość i poświęcenie.
- giełda inicjatyw, czyli targi działań zaangażowanych społecznie, kulturalnie i ekologicznie. Akcja ta jest związana z fundacją "Tranzyt", odbędzie się 8 sierpnia 2010, od godziny 16.00 do 18.00 w Pasażu Kultury. Będzie to pokaz ciekawych inicjatyw, organizacji, instytucji, czy idei, które zajmują się sprawami socjalnymi, kulturalnymi i ekologicznymi.
-ścieżka dźwiękowa, czyli koncerty najciekawszych zespołów z Europy Środkowej m.in. Foa Hoka z Ukrainy, Gagarin Brothers z Rosji, Puding pani Elvisovej (PPE) ze Słowacji.
- warsztaty fotografii otworkowej
Karnet na wszystkie wydarzenia festiwalowe kosztuje 100zł.
Program festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.kinotranzyt.home.pl/kinotranzyt/index.php?go=program