Reklama
Reklama

Parada tramwajów przejechała przez Poznań

MPK w Poznaniu świętuje w niedzielę swoje 130 urodziny. Z tej okazji o godz. 12.00 wyruszyła z Kaponiery wielka parada tramwajów i autobusów. Brały w niej udział pojazdy ze wszystkich epok: od tramwaju konnego po Tramino. Dalsza część imprezy odbywa się w zajezdni na Gajowej.

W samo południe zabytkowe tramwaje i autobusy wyruszyły z Kaponiery w stronę ul. Święty Marcin i okrążając centrum dotarły szybko do zajezdni na ul. Gajowej. Niestety nie wszystkim chętnym udało się wejść do biorących udział w paradzie pojazdów. Na pocieszenie w zajezdni na Gajowej czekał na nich 12,5-kilogramowy tort. Można tam dziś podziwiać same tramwaje, pokazy sprzętu ratowniczego i technicznego, a także zwiedzić budynki MPK.

W urodzinowej kolumnie jako pierwszy wyjechał z Kaponiery tramwaj konny. Na pokładzie wiózł m.in. prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Zaraz za nim pojawiły się wagony typu N, 102N i Na, 105N, Moderus, Combino, FPS 118N Puma i Tramino. Nie zabrakło też atrakcji dla amatorów zabytkowych autobusów. W paradzie jechały: San, Ogórek, zabytkowy Daf, Jelcze i Ikarusy oraz pojazdy marki Man i Solaris.

Plan Parady

12:00 Rondo Kaponiera ul. Święty Marcin: rozpoczęcie parady

Trasa:
ŚWIĘTY MARCIN - MARCINKOWSKIEGO - PLAC WOLNOŚCI - 27 GRUDNIA - FREDRY - DĄBROWSKIEGO - KRASZEWSKIEGO - ZWIERZYNIECKA - GAJOWA

12:45 powrót na zajezdnię przy ul. Gajowej, wystawa taboru biorącego udział w paradzie oraz taboru służb technicznych MPK Poznań:
* na placu przed zajezdnią Gajowa odbędą się pokazy sprzętu ratowniczego i taboru technicznego torowo - sieciowego (SR, T-2, T-3)
* na terenie zajezdni Gajowa (wjazd od ul. Zwierzynieckiej) odbędzie się wystawa holowników pogotowia technicznego (AR)

13:00 Zajezdnia przy ul. Gajowej: przemówienie, jubileuszowy tort dla mieszkańców, możliwość wpisu do księgi pamiątkowej

13:30 Zajezdnia przy ul. Gajowej: Pokaz wstawiania na tory wykolejonego wagonu tramwajowego.

14:00 Zajezdnia przy ul. Gajowej: Wręczenie nagród dla uczestników konkursu na znak graficzny dla poznańskiego Tramino.

14:00 i 15:00 wycieczki i zwiedzanie zajezdni - z ulicy Zwierzynieckiej /przystanek Zeylanda/ specjalne tramwaje (3 wagony typu 3G oznaczone jako linia specjalna nr 30) wyruszą w podróż po poznańskich zajezdniach następującą trasą:

Trasa:
Gajowa - Roosevelta - Głogowska - Zajezdnia Głogowska - Hetmańska - Zajezdnia Madalińskiego - 28 Czerwca - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Podgórna - Gwarna - św. Marcin - Zwierzyniecka - Gajowa.

Ci z poznaniaków, którzy nie będą brali udziału w imprezach organizowanych przez MPK muszą się przygotować na utrudnienia w ruchu. Od godziny 10.00 dla ruchu tramwajowego zamknięta zostanie ul. Kraszewskiego i Zwierzyniecka. Tramwaje linii nr 2 w obu kierunkach będą kursować objazdem, ulicami: OGRODY - Dąbrowskiego - Roosevelta - Św. Marcin - ... - DĘBIEC. Natomiast od godziny 11.30 dodatkowo zamknięty dla ruchu tramwajowego zostanie odcinek ul. Św. Marcin od ronda Kaponiera do ul. Gwarnej. Tramwaje linii nr 2, 5 i 13 w obu kierunkach kierowane będą objazdem przez ul. Fredry.

O 15:00 tramwaje wymienionych linii powinny powrócić na swoje stałe trasy.

Czy weźmiesz udział w Paradzie Tramwajów i Autobusów MPK?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro