Nowy budynek AWF na gruzach "Berlina"
Przy ul. Królowej Jadwigi stanie nowoczesny budynek dydaktyczny AWF-u. Budowa trwa już od 5 maja i zakończy się w marcu 2012 r. Podczas prac budowlanych odkryto fortyfikacje pruskie z drugiej połowy XIX wieku.
Nowy budynek AWF-u powstanie kosztem 36,1 mln zł. Trzy czwarte tej kwoty wykłada Unia Europejska, a resztę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Budowa potrwa 22 miesiące.
- Do 5 maja 2010 roku w miejscu obecnej inwestycji przez 30 lat stał dwukondygnacyjny pawilon typu "Berlin", na który od dawna narzekali zarówno studenci jak wykładowcy. - mówi Mariola Dymarczyk, rzecznik AWF-u. Nowy gmach będzie całkowitą zmianą jakościową.
AWF obecnie mieści się w jedenastu różnych budynkach, rozrzuconych po całym mieście. Wiele z nich jest w złym stanie i nadaje się do remontów. W nowym gmachu znajdą się Wydział Turystyki i Rekreacji, Zakład Żywienia i Żywności i Zakład Neurobiologii. Powstaną tam też dwie klimatyzowane sale wykładowe po 160 m. kw. każda. Projekt budynku powstał w Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego Arpa, autora m.in. Aula Novej Akademii Muzycznej. Obiekt będzie mieć pięć kondygnacji i przyziemie. Biało-brązowa elewacja z dużą ilością przeszkleń nawiązywać będzie do już istniejącego głównego gmachu AWF.
Podczas prac, robotnicy natrafili na zewnętrzne mury Twierdzy Poznań. - Pracownicy realizujący inwestycję natknęli się na fortyfikacje pruskie z drugiej połowy XIX wieku. Dziś na miejscu budowy nowego obiektu dydaktycznego pracują archeolodzy. Zostanie sporządzona dokładna dokumentacja znalezionego obiektu i zostanie on rozebrany. - informuje nas w piątek Mariola Dymarczyk. Jak tłumaczy, znalezisko nie jest fortem ani innym charakterystycznym elementem, lecz fragmentem muru ciągnącego się w XIX w. wokół całego Poznania, dlatego jego odkrycie nie zakłóci przebiegu inwestycji.