Reklama
Reklama

Dzień Europy od 11 na Placu Wolności

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia
Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

Tegoroczne obchody Dnia Europy w Poznaniu są wyjątkowe za sprawą Marii Mileńko, studentki poznańskiej ASP, która wygrała międzynarodowy konkurs na plakat dotyczący tego dnia. Od godziny 11 do 16 na Placu Wolności czekają na poznaniaków liczne atrakcje.

9 maja 1950 roku w Paryżu przedstawiono Deklarację Schumana. Aby uczcić ten dzień, został on ustanowiony Dniem Europy. Każdego roku w państwach członkowskich Unii Europejskiej odbywają się imprezy, które mają na celu jej promowanie.

Poznańskie obchody Dnia Europy odbywać się będą przede wszystkim na placu Wolności. Poznaniaków do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęca plakat o powierzchni 100 m2 wiszący na wieży CK Zamek. Przedstawia on projekt studentki poznańskiej ASP, Marii Mileńko, która zwyciężyła w konkursie na plakat promujący ten ważny dzień. Jest on używany we wszystkich krajach Unii.

Uroczyste obchody rozpoczną się o godzinie 11, kiedy to Plac Wolności zostanie przykryty ogromną flagą Unii Europejskiej. O 12.00 wszyscy zebrani poznaniacy wspólnie odśpiewają "Odę do radości", która jest hymnem UE. Tuż po tym, symboliczne żółte róże trafią w ręce przypadkowych uczestników obchodów w ramach happeningu "Europejska róża dla każdego". O 13.00 gościem organizatorów będzie Sidonia Jędrzejewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Natomiast o godzinie 19.00 rozpocznie się koncert A Hole In Silence, Half Past Moment i SCV w Cafe Mięsna. Wstęp wolny.

Partnerami tegorocznych obchodów Dnia Europy w Poznaniu są Europe Direct Poznań oraz AEGEE Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
16.17 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro