Reklama
Reklama

Już wkrótce rozpoczną się dworcowe inwestycje

PKP zapewnia, iż nowy Dworzec Główny w Poznaniu powstanie na Euro 2012. Prace mają się rozpocząć na przełomie 2010 i 2011 roku. Wcześniej, już w czerwcu tego roku, rozpocznie się natomiast remont Dworca Letniego, który docelowo ma obsługiwać linie turystyczne.

Podczas dzisiejszej konferencji PKP poświęconej dworcowym inwestycjom przedstawiciele spółki zgodnie przyznali, że nowoczesny Dworzec Główny powstanie jeszcze na Euro 2012. Poznaniacy, którzy czekają na doniesienia z budowy, coraz częściej wątpią w sprawne przeprowadzenie inwestycji. Półtora roku? - pyta zdziwiony Marcin, student z Wrocławia. Mam nadzieję, że to się uda, ale jestem realistą i nie wydaje mi się by to było możliwe! - kończy.

PKP jest obecnie na etapie kończenia negocjacji dotyczących rozpoczęcia inwestycji. Od kwietnia trwa remont trzeciego peronu dworca. Prowadzą go Polskie Linie Kolejowe. Modernizacją wiaty zajmie się już jednak PKP Nieruchomości. Połączymy swoje siły, by jak naszybciej zrealizować zamierzony cel - mówiono na konferencji.

Podczas spotkania przedstawiono kolejne etapy zmieniania wizerunku poznańskiego dworca. Pierwszym z nich jest wybudowanie nowego obiektu. 6 miesięcy po uruchomieniu nowoczesnego budynku, stary ma zostać wyburzony. Nastąpi to dopiero po przeniesieniu wszelkich niezbędnych sprzętów i systemu do nowej lokalizacji.

Jeszcze przed Euro 2012 na tzw. Wolnych Torach, w sąsiedztwie nowego dworca, ma powstać ogromny parking dla kibiców przyjeżdżających na mecze. Po imprezie sportowej na tym miejscu powstanie duża galeria handlowa z podziemnym parkingiem.

To nie koniec nowości. Do nowego budynku dworca będzie można wejść z Mostu Dworcowego, będą one bowiem na tej samej wysokości. Przekształcona jednak zostanie infrastruktura drogowa w okolicach obecnego budynku stacji. Możliwe, że przy zjeździe z Mostu Dworcowego, w okolicach ulicy Towarowej powstanie rondo, a ulica Dworcowa zostanie częściowo przekształcona w deptak z kawiarenkami.

Na takie zmiany przyjdzie nam jednak poczekać. Jednak już w przyszłym miesiącu rozpocznie się remont Dworca Letniego, który docelowo ma obsługiwać linie turystyczne. Mają stamtąd odjeżdżać np. wakacyjne pociągi nad morze. Możliwe, że powstanie tutaj również Centrum Informacji Miejskiej. Inwestycja zakończy się w lipcu 2011 roku.

Czy wierzysz, że nowy Dworzec Główny w Poznaniu zostanie wybudowany w półtora roku?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro