Reklama

Golem w centrum Poznania

Gigantyczna rzeźba projektu światowej sławy artysty David Cernego stoi w centrum Poznania. Uroczyste odsłonięcie rzeźby "Golem" odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00 przy Al. Marcinkowskiego.

Rzeźba wykonana została ze stali nierdzewnej. Prezentuje ażurową postać kroczącego Golema. Dzięki temu, rzeźba wygląda, jakby Golem kroczył po Poznaniu. Inwestycja warta 300 tys. zł jest wspólnym przedsięwzięciem Wielkopolskiej Zachęty i Galerii Miejskiej Arsenał. Rzeźba ma przypominać o wspólnych żydowskich korzeniach Poznania i Pragi.

Cerny jest najbardziej rozpoznawanym czeskim artystą współczesnym. W Pradze jest wiele jego projektów, bardzo popularnych wśród turystów. Sława artysty wynika w dużej mierze z jego skandalizujących pomysłów. Zaprojektował on między innymi posąg Św. Wacława siedzącego na martwym koniu, czy dwóch mężczyzn oddających mocz do basenu o kształcie granic Republiki Czeskiej. Jego instalacja, przedstawiająca Saddama Husajna w samych tylko majtkach, ze związanymi do tyłu rękami, pływającego w akwarium z formaliną (nawiązująca do "Rekina" Damiena Hirsta) została usunięta w 2006 r. z wystaw w Polsce i Belgii.

Tym razem jednak zamiast skandalu spodziewać można się godnego uczczenia wspólnego żydowskiego dziedzictwa Pragi i Poznania. Z oboma miastami związany był domniemany twórca mitycznego stwora, słynny rabin Jehuda Low ben Bekalel, urodzony w Poznaniu i żyjący tu w XVI wieku.

W żydowskich i czeskich legendach rabin przedstawiany jest jako twórca Golema - postaci z gliny, ulepionej na podobieństwo człowieka, w którą tchnął życie i która bronić miała praskich Żydów przed atakami nie-Żydów.

Pomimo setek lat jakie minęły od powstania tej legendy, do dziś jest ona mocno zakorzeniona w naszej kulturze. Współcześnie golem uważany jest za symbol zagrożenia jakie może wywołać technologia, która wymknęła się spod kontroli.

Rzeźba odsłonięta zostanie dzisiaj o 18.00 w Alejach Marcinkowskiego. O 19.00 w galerii Arsenał odbędzie się wernisaż prac artysty pt. "Małość", na której znajdzie się trzysta zminiaturyzowanych rzeźb i instalacji, za to o 14.30 Cerny spotka się z publicznością w Collegium Maius UAM (sala 285).

Co sądzisz o rzeźbie Golema Davida Cernego przy Alejach Marcinkowskiego?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro