Reklama
Reklama

Matura międzynarodowa. Z czym to się je?

Egzaminem pisemnym z języka angielskiego 4 maja sesję maturalną rozpoczęli uczniowie w całej Polsce chcący uzyskać Międzynarodową Maturę - International Baccalaureate (IB) .

Organizacja Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Organisation) powstała niemal 40 lat temu, a oferowany przez nią system nauki był skierowany do wąskiej grupy uczniów podróżujących: dzieci ambasadorów i mobilnych urzędników. Dziś w programie uczestniczy blisko 645 tysięcy uczniów z całego świata. Większość z nich podczas nauki już nie podróżuje, ale zagraniczne wojaże ma w planach: chce podbić najlepsze światowe uczelnie na studiach. Choć do Polski program dotarł dopiero w roku 1993, setki polskich licealistów już mają międzynarodowy dyplom w kieszeni, a z roku na rok chętnych przybywa.

W Polsce program przygotowujący do takiej matury realizuje 10 szkół publicznych oraz 17 placówek niepublicznych . W Poznaniu dwie - I Prywatne Liceum Ogólnokształcące oraz II L.O. im. Gen. Zamoyskiego i H. Modrzejewskiej. Na świecie program IB prowadzony jest przez ponad 2050 szkół w 125 krajach.

W Polsce matura IB traktowana jest na zasadach świadectwa dojrzałości Większość uczelni ma korzystny przelicznik ocen IB na "tradycyjne" polskie procenty, co ułatwia uczniom aplikację na studia w kraju. Niektóre uczelnie przyjmują absolwentów klas IB pomijając tradycyjny proces rekrutacji albo na szczególnych zasadach.

Dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy w wielu uczelniach na całym świecie. Matura IB jest traktowana jako równorzędny egzamin z angielskimi A-level (m.in. w Oxfordzie, Cambridge) lub SAT (MIT - Massachusetts Institute of Technology).

Międzynarodowa sesja maturalna potrwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie będą zdawać kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, język obcy i matematyka. Oprócz tego muszą zdawać egzamin z nauk społecznych (do wyboru: geografia, historia lub filozofia), nauk przyrodniczych (biologia, chemia lub fizyka) oraz z przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w szkole. Wszystkie egzaminy (oprócz języka ojczystego i języków obcych) przeprowadzane są w języku angielskim.

Aby przystąpić do egzaminów, trzeba wziąć udział w dwuletnim programie prowadzonym przez szkołę z certyfikatem IBO. Uczestnictwo w nim jest obowiązkowe, bez niego nie można zdawać Matury Międzynarodowej.W zależności od przedmiotu egzamin składa się z dwóch lub trzech części. Test wielokrotnego wyboru występuje tylko w przypadku przedmiotów eksperymentalnych i można z niego uzyskać średnio 20% punktów. Podstawową formą zadań na egzaminach z przedmiotów humanistycznych są natomiast eseje. Każdy przedmiot oceniany jest w skali 1-7, przy czym 7 jest oceną najwyższą. Aby przedmiot został uznany za zaliczony potrzebna jest minimum "4".

Materiały na egzamin maturalny przygotowywane są w Wielkiej Brytanii i stamtąd rozsyłane do szkół na całym świecie. Po zakończeniu egzaminu prace są kodowane i wysyłane pocztą kurierską do egzaminatorów w różnych państwach na całym świecie. Wszystkie egzaminy (z wyjątkiem egzaminu z języka ojczystego) uczniowie zdają w języku angielskim.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania
5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
32.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro