Reklama

Matura: matematyka obowiązkowa po 25 latach przerwy!

fot. Mateusz Kina
fot. Mateusz Kina

W środę rano uczniowie poznańskich liceów przystąpili do egzaminu maturalnego z matematyki. Przedmiot ten od tego roku jest na egzaminie dojrzałości obowiązkowy.

Zdawać musieli ją dziadkowie i rodzice. Po raz pierwszy od ponad 25 lat dzisiaj matematyka wraca na maturze jako przedmiot obowiązkowy. O godzinie 9.00 rano abiturienci rozpoczęli egzamin. Przez 170 minut rozwiązywać będą test na poziomie podstawowym, w którym znajdą się zadania zamknięte i otwarte. Chętni uczniowie o godzinie 14.00 przystąpią do części rozszerzonej. Na ten egzamin przewidziano 180 minut.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Próbna matura z matematyki w Wielkopolsce wypadła bardzo dobrze. W całym kraju przystąpiło do niej blisko 355 tysięcy uczniów. Zdało ją 76% z nich. Najwięcej w naszym województwie - blisko 80 procent.

Nadal wśród polskich uczniów większym powodzeniem cieszą się jednak przedmioty humanistyczne. Nie zmieniają tego ani dobre perspektywy zawodowe dla absolwentów politechnik, ani wysoka liczba bezrobotnych absolwentów takich uniwersyteckich kierunków jak socjologia czy filozofia.

Polscy uczniowie pisali ostatnią obowiązkową dla wszystkich maturę z matematyki w 1983 r. Ministerstwo Edukacji zadecydowało, że będzie ona obowiązkowa z myślą o absolwentach potrzebnych na nowoczesnym rynku pracy. W Europie brakuje inżynierów. Unia Europejska w wyścigu z innymi regionami świata stawia na innowacje, postęp technologiczny i zdobywanie nowej wiedzy. Dlatego zdecydowanie więcej młodych ludzi musi w przyszłości studiowali nauki techniczne i ścisłe.

Jak wskazują sami nauczyciele matematyki, jest ona nauką przydatną w codziennym życiu i każdy powinien się jej nauczyć, żeby umieć poradzić sobie np. z policzeniem raty kredytu. Trzeba jej się jednak uczyć systematycznie, a do tego mobilizować ma właśnie obowiązkowa matura.

Wynik pozytywny na egzaminie z matematyki będzie, gwarantowało, podobnie jak w przypadku innych egzaminów, zdobycie co najmniej 30 proc. punktów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro