Reklama

2 maja - Dzień Flagi RP

fot. Sołtys
fot. Sołtys

2 maja to dzień, w którym obchodzimy Święto Flagi Rzeczpospolitej Polski. Z tej okazji, z Placu Wolności, wyruszył barwny korowód ze 100-metrową flagą. Uczestnicy marszu przeszli na Stary Rynek.

Równie o godzinie 11.00 ulicami Poznania przeszedł barwny korowód. Jej uczestnicy nieśli ze sobą 100-metrową flagę, którą sami uszyli. Byli to głównie uczniowie wielkopolskich szkół. Akcja była odpowiedzią na apel wojewody.

Flaga miała 100 metrów. Uczestnicy korowodu przewiozą flagę na lednickie pola. Zaprezentowana zostanie podczas XIV Ogólnopolskiego Spotkania Młodych.

W ramach wydarzeń, także na Placu Wolności, poznaniacy mogli honorowo oddać krew. Krwiobus stał od 11.00 do 15.00. Z okazji tej jednak skorzystało niewielu.

W czasach Polski Ludowej, władze nakazały zdejmowanie flag po święcie 1 maja. Nie mogły być one prezentowane 3 maja, gdyż Święto Konstytucji było zniesione. Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 roku ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Flaga nie jest zwykła biało-czerwoną chorągwią. Ważne, by przy zakupie flagi zwrócić uwagę na proporcje. Stosunek boków powinien wynosić pięć do ośmiu. Flagi nie należy też mylić z banderą, ani umieszczać na niej dodatkowych elementów - napisów lub herbu. Umieszczenie go na białej części uzasadnione jest jedynie w przypadku placówek dyplomatycznych i statków.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro