Reklama

3,2,1...START! Kampania wyborcza rozpoczęta

Dzisiaj rusza kampania wyborcza, która zakończy się 18 czerwca. Postanowienie o zarządzeniu wyborów ogłosił pełniący obowiązki prezydenta po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

20 czerwca Polacy podejmą decyzję. Ewentualna druga tura czeka nas w wakacje, 4 lipca. Powoli wyłaniają się kandydaci na fotel głowy państwa. W tegorocznych wyborach swój start zadeklarowali już Bronisław Komorowski z PO, Andrzej Olechowski wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne, Marek Jurek z Prawicy oraz Waldemar Pawlak z PSL.

Przed podjęciem decyzji stoją PiS i SLD -wicemarszałek Jerzy Szmajdziński, kandydat Sojuszu, zginął obok pary prezydenckiej w smoleńskiej katastrofie. Na potencjalnej liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej znajdą się: Ryszard Kalisz i Marek Siwiec. Kandydata poznamy w najbliższy czwartek. Politycy PiS za oczywistego kandydata uważają Jarosława Kaczyńskiego, ale wielką niewiadomą pozostaje to, czy po osobistej tragedii będzie w stanie sprostać trudom kampanii. Na oficjalny wybór ich kandydata poczekamy do soboty.

Wyznaczone na 20 czerwca wybory oznaczają, że do 26 kwietnia komitety wyborcze muszą zgłosić się do Państwowej Komisji Wyborczej. Następnie, do 6 maja, powinny zarejestrować pretendenta i złożyć 100 tys. podpisów poparcia dla niego. Dla małych partii może okazać się to barierą nie do pokonania.

20 czerwca Polacy zadecydują kto zastąpi zmarłego w tragicznej katastrofie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co do tego, że tragedia pod Smoleńskiem odciśnie swoje piętno na krótszej niż zwykle kampanii prezydenckiej, nikt nie ma wątpliwości. Politolodzy sceptycznie podchodzą jednak do zapewnień polityków o porzuceniu stosowanych dotychczas nieuczciwych chwytów. Zdaniem tych drugich nieczyste zagrania, są częścią kampanii prezydenckiej.

Jakiej kampanii oczekujesz od polityków w tegorocznych wyborach?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro