Reklama
Reklama

Kilkadziesiąt delegacji odwołało przyjazd na pogrzeb

Na pogrzeb prezydenckiej pary nie przybędą najważniejsi przedstawiciele rządów państw europejskich. Nie będzie obecny także prezydent USA, Barack Obama. W ostatniej chwili wizytę odwołała także kanclerz Niemiec, Angela Markel.

To już pewne, że na pogrzeb do Krakowa nie przyjedzie prezydent USA Barack Obama oraz kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Na pogrzebie obecni będą: prezydent Horst Koehler i szef MSZ Guido Westerwelle, którzy przyjadą pociągiem.

Jak poinformowali dziennikarze serwisu TVN24, nieobecny będzie także prezydent Francji, Nicolas Sarkozy. W sobotę późnym wieczorem potwierdzono, że na pogrzebie nie pojawia się: przewodniczący Rady Europejskiej Herman von Rompuy, premier Włoch Silvio Berlusconi oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Do Krakowa nie przyjadą też zapowiadani wcześniej książę Belgii Filip, Wielki Książę Luksemburga Henryk, delegacja Estonii, prezydent Chorwacji Ivo Josipović oraz prezydent Austrii Heinz Fischer.

Wizytę odwołał także brytyjski następca tronu książę Karol, król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz premier Kanady Stephen Harper. Wieczorem swój przyjazd odwołali przedstawiciele: Hiszpanii, Finlandii, Irlandii, Grecji, Norwegii, Cypru, Danii, Turcji. Odwołano także przyjazd przedstawicieli Korei Południowej oraz Japonii.

Do Polski przyleci tylko 30 zagranicznych delegacji. Przyczyną rezygnacji z przybycia na pogrzeb pary prezydenckiej jest unosząca się chmura pyłu wulkanicznego, która doprowadziła do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Europą. Nie mogą latać samoloty, które opierają się na informacjach odczytywanych z kokpitu samolotu. Te, które pozwalają na kontrolę za pośrednictwem zewnętrznych punktów odniesienia, mogą realizować rejsy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
32.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro