Reklama
Reklama

Do pogrzebu pozostały trzy doby

Coraz mniej czasu zostało do niedzielnego pogrzebu pary prezydenckiej na krakowskim Wawelu. Już w sobotę odbędą się natomiast uroczystości żałobne na placu Piłsudskiego w Warszawie. Dziś ruszyła sprzedaż biletów na specjalne pociągi, które mają dowieźć Polaków na te wydarzenia.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się sprzedaż biletów na pociąg Solidarności, który zabierze chętnych poznaniaków do Warszawy i do Krakowa na uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Za bilety w dwie strony zapłacimy 60 złotych (do stolicy) oraz 90 złotych (do Krakowa). Liczba miejsc jest ograniczona - 400 w każdym kierunku, dlatego warto już teraz wybrać się na ulicę Zamkową 1/2, gdzie mieści się Zarząd Regionu Solidarności w Poznaniu. Szczegółowych informacji udziela Patryk Trząsalski pod numerem telefonu 662 014 352.

Organizatorzy warszawskich i krakowskich wydarzeń szacują, że osobiście pożegnać parę prezydencką oraz ofiary katastrofy będzie chciało ponad milion Polaków. Okazuje się więc, że wszyscy ci, którzy nie mieszkają w tych dwóch miastach - najszybciej i najwygodniej dotrą na miejsce uroczystości pociągami. Już teraz PKP zapowiada, iż podróż z centrum Warszawy do centrum Krakowa w sobotę i niedzielę zajmie dwie i pół godziny. Nierealne jest przebycie tej samej trasy autem w tak krótkim czasie.

Ze względu na duże zainteresowanie dojazdem na uroczystości pogrzebowe do Krakowa i Warszawy, PKP apeluje, by już dziś kupować bilety. W ten sposób nie doprowadzi się do sytuacji, w której w sobotę lub niedzielę rano na Dworcu Głównym tworzyć się będą długie kolejki i dla niektórych zabraknie miejsca w wagonach.

Przewoźnicy zaplanowali wyjątkowy plan działań na te dni:

- pociągi wszystkich przewoźników będą kursować w sobotę i niedzielę, jak w dni powszednie
- na trasie do Krakowa i Warszawy w weekendy kursują 123 pociągi; w ten weekend dodatkowo podstawionych zostanie 39 kolejnych
- wszystkie pociągi łączące Kraków i Warszawę z innymi dużymi miastami (w tym z Poznaniem) będą maksymalnie wzmocnione wagonami
- 24 godziny na dobę będą działać główne dworce w Warszawie i Krakowie; podróżni znajdą tam wolontariuszy w żółtych kamizelkach, którzy będą udzielać wszelkich informacji związanych z ceremonią pogrzebową
- na dworcach znajdować się będą dodatkowe jednostki Policji, Służby Ochrony Kolei oraz służby medyczne

Bilety na pociągi można zakupić przez Internet: www.intercity.pl, w kasach kolejowych oraz w pociągach.

Już teraz jest pewne, iż pociąg interREGIO Mazowsze z Poznania Głównego odjedzie w sobotę wyjątkowo o godzinie 6.15 i dojedzie do Warszawy Centralnej minutę po godzinie 10.00. Składać się będzie z siedmiu wagonów. Wciąż nie podano listy dodatkowych 39 pociągów, które będą uruchomione w weekend.

Uroczystości pogrzebowe, które odbędą się w niedzielę na Wawelu, będą największym wyzwaniem logistycznym w historii naszego kraju. Możliwe, że na Starym Rynku w Krakowie pojawi się nawet milion ludzi. Wśród nich głowy najważniejszych państw z całego świata. Swoją obecność już potwierdzili prezydent Rosji - Dmitrij Miedwiediew, prezydent USA - Barack Obama, prezydent Francji - Nicolas Sarkozy, prezydent Izraela - Szymon Peres, prezydent Niemiec - Horst Kohler oraz wielu innych.

Poznaniacy, którzy nie wybiorą się do Warszawy i Krakowa będą mogli oglądać bezpośrednią relację z uroczystości pogrzebowych na telebimach ustawionych na placu Mickiewicza oraz przed CK Zamek.

Czy wybierasz się na uroczystości pogrzebowe do Warszawy lub Krakowa?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro