Reklama
Reklama

Żałoba narodowa: przybywa zniczy, brakuje flag i czarnych wstążek

Z każdą chwilą pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru przybywa kwiatów i zniczy. Poznaniacy wciąż ustawiają się w kolejkach do ksiąg kondolencyjnych. W mieście powiewają flagi narodowe. Wszystkie z kirem. W sklepach i hurtowniach zaczyna brakować biało-czerwonych symboli narodowych i czarnych wstążek.

Jeszcze nigdy nie widziałam w oknach poznańskich mieszkań tylu flag - mówi Ania, studentka politologii. Gdy umarł papież flagi pojawiły się w wielu miejscach, ale jestem pewna, że nie było ich aż tyle - dodaje. Ściany bloków falują biało-czerwonymi barwami. Wzrok przykuwają poruszane wiatrem czarne wstęgi. W najbliższym czasie flag może tylko przybyć, na pewno ich liczba się nie zmniejszy - zapewnia właściciel sklepu, z którego półek znikają ostatnie flagi. Robimy wszystko, by każdy dostał to, po co tu przyszedł. Niestety z każdą chwilą kolejka się wydłuża, a zasoby maleją - kończy.

Podobna sytuacja ma miejsce w pasmanteriach. Zostały nam ostatnie metry czarnej wstążki - mówi Joanna, z pasmanterii na Wildzie. Zamówione są kolejne, ale mają przyjść dopiero jutro. Do tego czasu będziemy szukać w magazynie każdej czarnej wstęgi - kończy.

Przy poznańskim pomniku Ofiar Katynia i Sybiru z każdą chwilą przybywa nowych zniczy. Poznaniacy donoszą też świeże kwiaty. To jak zły sen - mówi jedna z kobiet stojących przed pomnikiem. Przyszłam tu tylko na chwilę. Zaraz wracam do domu, gdzie będę śledzić ostatnią drogę prezydentowej do Pałacu - kończy.

Spokojniej jest dziś na sesji Rady Miasta. Ta rozpoczęła się o godzinie 9.00 minutą ciszy. Radnym w sali obrad towarzyszą kwiaty. Z harmonogramu wycofano punkty sporne. To nie czas na to, by się kłócić - przyznają zgodnie.

Nie zmniejszają się kolejki do ksiąg kondolencyjnych wystawionych w Urzędzie Wojewódzkim i Instytucie Pamięci Narodowej. Wielu mieszkańców Poznania wpisuje swoje kondolencje w wirtualnej księdze na stronie magistratu.

W Poznaniu życie płynie wolniej, spokojniej. Mimo normalnego dnia pracy, wielu poznaniaków śledzi doniesienia na bieżąco. I tak będzie przez kolejne dni.

Czy Twoim zdaniem Poznań godnie oddaje hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro