Reklama
Reklama

Trumna z ciałem Prezydenta od jutra na widoku publicznym

Od wtorku w Pałacu Prezydenckim na widok publiczny wystawiona zostanie trumna z ciałem Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Początkowo trumna miała być wystawiona sama. Ponieważ w Moskwie zidentyfikowano już ciało Pierwszej Damy, Marii Kaczyńskiej, Polacy będą mogli składać ostatni hołd nie tylko Prezydentowi, ale również Małżonce Prezydenta.

Początkowo pojawiały się informacje, iż to Jarosław Kaczyński, będąc na miejscu katastrofy, zidentyfikował ciało nie tylko Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ale także jego małżonki - Marii. Z czasem okazało się jednak, że jest to informacja nieprawdziwa. Dopiero dziś w godzinach porannych do Warszawy dotarły informacje o zidentyfikowaniu ciała Pierwszej Damy. Zrobiono wszystko, by Maria Kaczyńska jak najszybciej powróciła do Pałacu Prezydenckiego. Na chwilę obecną wiadomo, że trumna z ciałem prezydentowej przyleci do Warszawy we wtorek, 13 kwietnia, około godziny 10.00. Na lotnisku mają się odbyć uroczystości z udziałem wojska i rodziny Marii Kaczyńskiej. Następnie trumna zostanie przewieziona w asyście policji do Pałacu Prezydenckiego.

Od niedzieli informowano Polaków, iż trumna z ciałem Prezydenta RP zostanie wystawiona na widok publiczny we wtorek w godzinach porannych. Ze względu na fakt, iż zidentyfikowano ciało Pierwszej Damy, władze poczekają na udostępnienie trumny. Chętni do oddania ostatniego hołdu prezydenckiej parze będą to mogli zrobić jutro, ale najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych. Trumny zostaną wystawione razem.

Wciąż nie są znane szczegóły pogrzebu prezydenckiej pary. Prawdopodobną datą na tę chwilę jest sobota, 17 kwietnia. Władze przyznają jednak, że wszystko zależy od tego, czy do tego czasu uda się zidentyfikować wszystkie ofiary katastrofy. Wstępne uroczystości żałobne mają być bowiem przeprowadzone wspólnie, następnie rodziny ofiar będą przeprowadzać indywidualne ceremonie.

Z każdą chwilą wydłuża się lista głów państw, które chcą wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenckiej pary. Chęć uczestnictwa w pogrzebie wyraził już prezydent Rosji - Dmitrij Miedwiediew. Obecność potwierdzili też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, a także prezydent i kanclerz Niemiec: Horst Koehler i Angela Merkel. Nie wykluczone, że na uroczystości pojawi się prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro