Reklama
Reklama

Rozpoczyna się sezon ogródków piwnych!

Na Starym Rynku wraz z rozpoczęciem wiosny ogromne poruszenie! Od kilku dni restauratorzy rozstawiają ogródki piwne. W kilku można już zasiąść. Niestety radość klientów przewyższa radość właścicieli restauracji. Wszystko przez podwyżki, które od tego roku wprowadza miasto.

Właściciele restauracji, którzy mają swoje lokale na Starym Rynku nie ukrywają niezadowolenia. Miasto podniosło czynsz za ogródki ustawione przed budynkami. Restauratorzy każdego miesiąca będą płacić o 1000 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Miesięcznie za metr kwadratowy ogródka w Poznaniu trzeba zapłacić 50 złotych netto. Wrocław i Kraków mają niższe ceny - jest to około 30 zł/m2 netto.

Podwyżki czynszu to nie jedyny problem restauratorów. Miasto wprowadza nowe przepisy, dzięki czemu będzie mogło bardziej kontrolować to, co dzieje się na Starym Rynku. I tak złamanie przepisu o szerokości ogródka (może on wchodzić w głąb rynku na 6,5 metra) nawet o 50 centymetrów może się skończyć mandatem. Już w marcu do Zarządu Dróg Miejskich trafiło pismo z prośbą o pozostawienie ogródków o szerokości 7 metrów, gdyż wielu restauratorów od lat dysponuje na zewnątrz właśnie taką przestrzenią.

Choć dla amatorów spędzania czasu na powietrzu ogródki piwne są spełnieniem marzeń po długiej zimie, to niestety dla restauratorów to w tym roku spory problem. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, iż mimo podwyższonego czynszu, ceny w ogródkach pozwolą nam spokojnie wypić wiosenną kawę lub zjeść dobry obiad.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro