Reklama

Deptak na Wrocławskiej: miasto ogłasza konkurs

Wiz. Ferguson sp. z o.o.
Wiz. Ferguson sp. z o.o.

W poniedziałek rusza konkurs na zaprojektowanie deptaku na ul. Wrocławskiej przy Starym Rynku. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 30 czerwca br. Ulica jest objęta ścisłą ochroną konserwatorską, jednak Architekt Miasta liczy na świeże pomysły projektantów.

Wypełniona pubami, restauracjami i sklepami ul. Wrocławska przy Starym Rynku należy do najpopularniejszych miejsc w mieście. Już niedługo ma zyskać całkiem nową jakość. Miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na zamienienie jej w deptak. Projektanci mają zaproponować nową nawierzchnię, małą architekturę taką jak ławki czy stojaki na rowery, a także elementy informacyjne, techniczne, zieleń itp.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Ulica ma zostać wyłączona częściowo z ruchu samochodowego. Podobnie jak w przypadku ul. Półwiejskiej, będą miały do niej dostęp pojazdy uprzywilejowane, obsługujące prowadzone tam biznesy i na pewnych warunkach mieszkańcy. - Jak to zostanie rozwiązane, czy będzie to np. przejazd slalomem czy jednym ciągiem, zależy od projektantów. - powiedział Architekt Miasta Andrzej Nowak.

Wrocławska jest objęta ścisłą ochroną konserwatorską. Według wytycznych konkursu, ma zachować przekrój staromiejskiej ulicy z krawężnikami, chodnikami, dotychczasowym stylizowanym oświetleniem i nawierzchnią z kostki brukowej. Projekt przebudowy musi zachować oś widokową na Stary Rynek, której nie mogą zakłócić reklamy czy parasole ogródków gastronomicznych. Konkurs dopuszcza też rozszerzenie zasięgu terenu, który zostanie objęty projektem.

- Nam się wydają pewne rzeczy oczywiste, a przecież ktoś może zaproponować coś takiego, że powiemy: dlaczego my na to wcześniej nie wpadliśmy? Liczymy na to, że konkurs przyniesie nowe rozwiązania. - powiedział nam Architekt Miasta.

Andrzej Nowak nie chciał deklarować jednoznacznie, kiedy przejdziemy się nowym deptakiem: - Chcemy, by był gotowy jak najszybciej. Wszystko zależy od charakteru zwycięskiej koncepcji i późniejszych prac Zarządu Dróg Miejskich. - mówił w rozmowie z Epoznan.pl. Być może nowa Wrocławska będzie gotowa w 2012 lub 2013 r.

- Na razie to jest pewna odpowiedź na społeczne zainteresowanie tym, aby deptak w tym miejscu powstał. (...) Gdy wpłyną konkretne koncepcje, miasto rozważy możliwości ich realizacji. - tłumaczył Maciej Milewicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta. Nowe zagospodarowanie ul. Wrocławskiej musiałoby zostać w dalszej kolejności uwzględnione w budżecie miasta.

Pierwsza nagroda w konkursie na projekt zagospodarowania ul. Wrocławskiej jako ulicy pieszej to 15 tys. zł. Zdobywcy dwóch kolejnych nagród mogą liczyć odpowiednio na 10 tys. zł i 5 tys. zł. Zwycięskie projekty zobaczymy 30 czerwca br.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro