Reklama
Reklama

Szóstoklasiści już po egzaminie

fot. Tomasz Szwajkowski

O 10.00 zakończył się godzinny egzamin dla uczniów szóstych klas szkół podstawowych. Jest to pierwszy prawdziwy sprawdzian z wiedzy ogólnej. Z jednej strony pozwoli on szóstoklasistom zweryfikować swoje umiejętności, z drugiej - nie jest aż tak ważny, gdyż nie można go nie zdać.

Aby ukończyć szkołę podstawową nie wystarczą same pozytywne oceny na świadectwie. Koniecznym warunkiem jest od kilku lat przystąpienie do egzaminu szóstoklasistów. Sprawdzian, często nazywany kompetencyjnym, pozwala na zweryfikowanie wiedzy i umiejętności przyszłych gimnazjalistów. Podczas pierwszego na edukacyjnej ścieżce testu oceniana jest umiejętność czytania, pisania, korzystania z informacji, myślenia, liczenia, a także wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

Liczba punktów uzyskanych na sprawdzianie nie ma dużego znaczenia. Każdy uczeń, który do niego podszedł zostanie przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie. Sytuacja zmienia się, gdy rodzice chcą posłać swoją pociechę do szkoły ponadpodstawowej z innego rejonu. Wtedy dyrekcja może zwrócić uwagę na liczbę punktów ucznia i ewentualnie odmówić jego przyjęcia, gdy ta będzie zbyt mała.

Przyszli gimnazjaliści, których jest w tym roku w Wielkopolsce ponad 37 tysięcy, wyniki egzaminu poznają pod koniec maja.

Sprawdzian dla szóstoklasistów rozpoczyna cykl egzaminacyjny w szkołach wszystkich szczebli. Już 27 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Potrwają trzy dni. Następnie intensywnie myśleć będą maturzyści. We wtorek 4 maja, a więc tuż po długim weekendzie, czeka ich pierwsza część egzaminu dojrzałości - z języka polskiego. Następnego dnia wszyscy podejdą do matematyki. Ostatnim dniem pisemnych matur jest 22 maja. Po maturzystach przyjdzie czas na studentów. Pierwsi rozpoczną sesję juz na początku czerwca.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
14.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro