Reklama

Kontenery socjalne jednak przy Średzkiej

Blok komunalny na Głuszynie fot. archiwum
Blok komunalny na Głuszynie fot. archiwum

W styczniu, po długim okresie wybierania lokalizacji, zapadła decyzja o postawieniu kontenerów socjalnych dla trudnych lokatorów przy ul. Średzkiej. Niespełna miesiąc później okazało się, że mimo wcześniejszej zgody na rozpoczęcie inwestycji, swój protest rozpoczęli mieszkańcy osiedla Komandoria. Dziś o 10 w ZKZL-u odbędzie się spotkanie urzędników z mieszkańcami tej okolicy. Jak zapewniają przedstawiciele ZKZL - kontenery staną w wyznaczonej lokalizacji.

Przypomnijmy, że batalia o postawienie lokali dla trudnych lokatorów toczy się od kilku miesięcy. W styczniu, mimo ukończenia modułów kontenerowych, wciąż nie można było znaleźć dla nich odpowiedniej lokalizacji. We wrześniu zdecydowano, że lokale staną m.in. przy ulicy Średzkiej, na Głuszynie i Michałowie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Przed świętami Bożego Narodzenia okazało się jednak, że kontenerowe osiedla nie staną na Głuszynie. Powodem były protesty mieszkańców, ale też problemy z planem zagospodarowania terenu.

27 stycznia informowaliśmy, że kontenery staną przy ul. Średzkiej. Decyzję Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta wysłano do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Na miejscu przeprowadzono też wizję lokalną i uzyskano zgodę mieszkańców.

Jednak radość urzędników z zakończenia długiego procesu wybierania lokalizacji dla kontenerów nie trwała długo. Swój protest rozpoczęli mieszkańcy os. Komandorii, którzy obawiają się, że po zamieszkaniu w ich okolicy "trudnych lokatorów" zrobi się tutaj niebezpiecznie. ZKZL był zdziwiony protestem i nie zrezygnował z tej lokalizacji, tym bardziej, że w styczniu mieszkańcy zgodzili się na takie sąsiedztwo.

Dziś o godzinie 10.00 rozpocznie się spotkanie urzędników z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych z mieszkańcami osiedla Komandoria, na którym mają stanąć kontenery. Jak przyznają urzędnicy - nie ma mowy o zmianie lokalizacji. Spotkanie będzie miało charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Według planów lokale dla trudnych lokatorów mają stanąć przy Średzkiej w lipcu lub sierpniu. Krótko po tym wprowadzą się do nich pierwsi mieszkańcy.

Przeniesienie do kontenerów trudnych lokatorów od początku budzi skrajne emocje. Zdaniem ZKZL-u mieszkanie w kontenerach ma być instrumentem windykacyjnym dla tych najemców, którzy konsekwentnie nie płacą czynszu od wielu lat oraz dla tych, którzy unikają płacenia czynszu w lokalach socjalnych, gdzie ten czynsz jest naprawdę niski. Pojawiają się jednak głosy, że tworzenie osiedli złożonych z kontenerów, w których mieszkać będzie "margines społeczny", jest nieetyczne.

Czy zbudowanie osiedla kontenerów socjalnych rozwiąże problem trudnych lokatorów?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro