Reklama
Reklama

W Poznaniu powstaną nowe pływalnie

Kryte baseny w każdej dzielnicy mają postawić na zasadzie koncesji prywatni inwestorzy. Otrzymają od miasta grunt i prawo zarządzania i czerpania korzyści z obiektu na długi okres czasu, np. 30 lat. Później przekażą pływalnię go miastu. Pozwoli to szybko postawić obiekty i zachować środki na sport w budżecie miasta na inne cele.

Osiedlowe pływalnie mają powstać na należących do miasta działkach w oparciu o przepisy nowej ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Chodzi o 5 lub 6 nowych obiektów. Po ich użytkowaniu przez dany okres czasu, np. 30 lat, prywatne firmy przekażą je miastu. Na podobnych zasadach będzie można ogłaszać przetargi na późniejsze remonty basenów. Tą drogą będą mogły powstać znacznie szybciej, niż gdyby finansować je z budżetu Poznania. - Szacunkowo te obiekty będą kosztować po około 20 mln zł. - mówił Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Ryszard Śliwa.

Miasto szuka obecnie najlepszych lokalizacji dla nowych pływalni. Chodzi o to, aby miało do nich dostęp jak najwięcej ludzi, dlatego w grę wchodzą duże osiedla lub rejony ważnych tras komunikacyjnych. - Jest w mieście trochę działek, które można w tym celu wygospodarować. (...) Będę dążył do tego, by to było symetryczne rozmieszczenie. - powiedział Ryszard Śliwa.

Wiadomo już, że pierwsza z nich powstanie na os. Rzeczpospolitej, obok budynku X LO. Istnieje już jego projekt, dla którego trzeba jeszcze pozyskać pozwolenie na budowę. Radny Śliwa zwrócił uwagę, że to już kolejny nowy basen na Nowym Mieście po Termach Maltańskich, których inwestor z resztą wyraził już niezadowolenie z potencjalnie konkurencyjnej inwestycji. Kolejne baseny powstaną więc za pewne w innych punktach miasta.

Być może przetarg dla firm chcących postawić ten basen będzie mógł być zorganizowany w najbliższych miesiącach. W przypadku pozostałych basenów może to nastąpić jeszcze w tym roku. To by oznaczało, że obiekty byłyby gotowe około 2012 r.

Jak oceniasz poznańskie pływalnie?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro