Reklama
Reklama

Nowy klaster w Poznaniu i dietetyk w komórce

Uniwersytety Medyczny i Ekonomiczny podpisały porozumienia o współpracy z Telekomunikacją Polską, dzięki któremu powstanie w Poznaniu nowy klaster technologiczny. Pierwszym owocem współpracy uczelni i operatora będzie dietetyk ukryty w telefonie komórkowym.

Naukowcy Uniwersytetów Medycznego i Ekonomicznego będą rozwijali swoje pomysły w nowym klstrze technologicznym, który powstanie dzięki umowie zawartej z Telekomunikacją Polską. Tego typu instytucje powstają po to, aby wymyślane przez naukowców innowacje były później łatwiej wdrażane do produkcji przedsiębiorców. Polska na tle krajów Europy Zachodniej, a tym bardziej USA czy Azji Wschodniej nie radzi sobie w tym obszarze najlepiej. Uczelnie i operator liczą też na to, że powstały klaster pozwoli im skuteczniej pozyskiwać dofinansowanie unijne dla innowacyjnych projektów.

Uniwersytety Medyczny i Ekonomiczny ujawniły też, jakie będzie pierwsze dziecko ich współpracy z TP. Poznańscy naukowcy pracują nad programem, dzięki któremu po każdym posiłku będzie można sprawdzić w telefonie komórkowym, ile potrzeba ruchu, żeby spalić zjedzone wcześniej kalorie. Komórka wkrótce może zastąpić wizytę u dietetyka i trenera jednocześnie. Naukowcy chcą stworzyć portal, dzięki któremu wszyscy zyskają dostęp do odchudzającej aplikacji. Nie będzie to jednak dieta cud, ale rodzaj poradnika z kalkulatorem kalorii. Ten będzie przeliczał konsekwencje np. zjedzenia ciastka.

Elektroniczny dietetyk jest potrzebnym wynalazkiem, ponieważ nadwaga staje się coraz poważniejszym problemem młodych Polaków. Lekarze twierdzą, że rodzące się dziś dzieci będą niestety tyć na potęgę, a przez to żyć zdecydowanie krócej. Aplikacja ma temu zapobiec. Naukowcy zapowiadają, że będzie bezpłatna.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro