Reklama

Zadbaj o samochód na wiosnę

Blok komunalny na Głuszynie fot. archiwum
Blok komunalny na Głuszynie fot. archiwum

Zima za nami. Warto nie tylko zająć się wiosennymi porządkami w ogródku, ale też zadbać o swoje cztery kółka! Choć niektórzy ograniczają się tylko do wymiany opon z zimowych na letnie, będziemy mogli bezpiecznie i spokojnie jeździć naszym autem, gdy wykonamy kilka dodatkowych czynności.

Wiosenne porządkowanie samochodu najlepiej jest rozpocząć od sprawdzania "organów wewnętrznych" naszego pojazdu. Koniecznie skontrolujmy stan oleju w mostach. Często po zimie, olej miesza się tam z wodą, co może prowadzić do szybszego zużywania się podzespołów. Ewentualną wymianę oleju w poszczególnych elementach polecamy zlecić specjalistom z warsztatów samochodwych.

Warto również przyjrzeć się stanowi kabli wysokiego napięcia. Na wstępie - NIE dotykamy kabli, gdy silnik jest włączony! Jeśli przewody są zmurszałe, możemy mieć problemy z odpaleniem pojazdu, gdy jest wilgotno lub gaśnięciem auta po przejechaniu przez kałużę. Jak sprawdzić, czy kable są zmurszałe? W ciemności włączyć silnik i obserwować przewody - jeśli gdzieniegdzie "tańczą" iskierki - konieczna jest wymiana.

Zadbajmy też o wycieraczki. Jazda w zimie podczas dużych opadów białego puchu zmusza je do intensywniejszej pracy.

Najbardziej oczywistym elementem porządkowania jest wymiana opon na letnie. Nie należy z tym długo czekać, gdyż w dodatnich temperaturach opony zimowe dużo szybciej się zużywają.

Nie zapominajmy też o skontrolowaniu stanu karoserii i zderzaków. Po intensywnych opadach śniegu, a także sporych dziurach w jezdniach, które wypełnione są fragmentami asfaltu - o wgniecenia nietrudno. Ewentualne ubytki należy uzupełnić, w przeciwnym wypadku mogą doprowadzić do korozji danego fragmentu.

Na koniec porządne mycie. Przede wszystkim podwozia, które podczas srogiej zimy oklejone jest pozostałością soli. Możemy tego dokonać sami, używając np. węża ogrodowego lub udać się na myjnię, która specjalizuje się w takiej pracy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
68.72 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro