Reklama

Ciąg dalszy sprawy zalanych posesji ze Skórzewa

fot. piotrus50
fot. piotrus50

Mieszkańcy Skórzewa, którzy od kilku lat walczą z wodą zalewającą ich posesje, nie dają za wygraną. Dziś wystosowali zawiadomienie do wójta gminy Dopiewo, w którym kolejny raz proszą o podjęcie działań mających na celu poprawienie ich sytuacji. W przeciwnym wypadku grożą złożeniem owego pisma u Wojewody oraz w Najwyższej Izbie Kontroli.

Przypomnijmy - w piątek informowaliśmy, że posesje mieszkańców ulic Łanowej, Nizinnej i Winoroślowej w Skórzewie są notorycznie zalewane przez wody pochodzące z okolicznych pól oraz z pobliskiej firmy. Efektem są zniszczone fundamenty budynków, a także obumierające rośliny w ogródkach - łącznie straty trzeba liczyć w tysiącach złotych.

Poszkodowani mieszkańcy od trzech lat walczą o poprawę swojej sytuacji u wójta gimny Dopiewo. Dotychczas założono instalację (tylko na ul. Nizinnej), która pozwala na codzienne odpompowywanie wody. Zainteresowanym to nie wystarczy. Chcą, aby na ich ulicach powstała kanalizacja deszczowa - jest to jednak niemożliwe. Gmina nie może wybudować kanalizacji na terenie, który do niej nie należy. Właścicielami działek są natomiast indywidualni mieszkańcy Skórzewa - w tym wypadku poszkodowani.

Cierpliwość mieszkańców zalewanych posesji została już jednak wyczerpana. Dziś wystosowali oni zawiadomienie do wójta gminy Dopiewo, w którym m.in. ponownie stawiają mu nurtujące ich pytania, a także ostrzegają, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany - powiadomieni zostaną Wojewoda, Rada Gminy, oraz NIK. Oto fragmenty dokumentu:

Jak dotąd działania podejmowane przez Pana Wójta są doraźnymi i nie zmierzają do trwałego rozwiązania problemu. Wystosowany do nas apel, abyśmy wykazali się cierpliwością nie jest tym czego oczekujemy kolejny rok z rzędu. Ponadto, brakiem działań w tej kwestii narusza Pan zapisy Ustawy o samorządzie gminnym, która w art. 7.1. mówi: "Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej"...

Potrzebne są trwałe rozwiązania tego narastającego problemu, zwłaszcza, że dotychczasowe działania Urzędu Gminy w tym zakresie można potraktować co najmniej jako zaniedbanie. Rozumiemy, że trudno walczyć z żywiołem w postaci nagle wezbranych rzek, ale za złą gospodarkę wodną na obszarze Skórzewa odpowiedzialny jest Wójt i przy należytym wypełnianiu swoich obowiązków powodzi być nie powinno...

Oczekujemy natychmiastowych, trwałych rozwiązań. W przeciwnym razie zmuszeni będziemy kopię niniejszego pisma wraz z załącznikami oraz dodatkową dokumentacją zdjęciową przekazać z prośbą o interwencję do Rady Gminy oraz Wojewody w związku z nie wywiązywaniem się Wójta z obowiązków nałożonych Ustawą. Ponadto, skargę skierujemy do Najwyższej Izby Kontroli z uwagi na to, że działania Gminy naruszają podstawowe priorytety: państwo przyjazne obywatelowi, państwo oszczędne i państwo gospodarne, a brak jawności zasad przy wskazywaniu kolejności inwestycji i opór Wójta, aby to zmienić budzi podejrzenia o korupcyjne podłoże podejmowanych w tym zakresie decyzji (plotki o planowanej przez inwestora prywatnego budowie szeregowców na ul. Księżycowej, która nagle otrzymała priorytet w przeprowadzeniu kanalizacji)...

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
4.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro