Reklama
Reklama

Jakub Tomczak zostanie uniewinniony?

O godzinie 9.15 rozpoczęło się posiedzenie w przedmiocie ułaskawienia Jakuba Tomczaka, poznaniaka skazanego w Wielkiej Brytanii za gwałt i pobicie Brytyjki, mieszkanki Exeter. Mężczyzna ma do odbycia karę dwukrotnego dożywocia. Decyzji dziś jednak nie podjęto. Sprawę odroczono do środy ze względu na pojawienie się nowych dokumentów.

Sędziowie poznańskiego Sądu Okręgowego debatowali dziś nad wnioskiem o ułaskawienie Jakuba Tomczaka.

Taki wniosek trafił do kancelarii Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Podpisało się pod nim 6,5 tysiąca osób. Przypomnijmy szczegóły sprawy - Jakub Tomczak został zatrzymany w Polsce na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Oskarżenie dotyczyło gwałtu i pobicia mieszkanki Exeter. Głównym dowodem w sprawie było nagranie z kamery video ukazujące jak Jakub oddala się od grupy znajomych i znika poza jej zasięgiem. Po chwili wraca. Działo się to dokładnie w tym samym czasie oraz w okolicy miejsca, gdzie dokonano zbrodni na obywatelce Anglii.

Dowody zebrane w sprawie od początku budziły wiele wątpliwości, jednak polski sąd zgodził się, by Jakub stanął przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości. Ława przysięgłych wydała wyrok - Jakub Tomczak został uznany winnym zarzucanych mu czynów a sąd skazał go na podwójne dożywocie.

Obecnie Tomczak odsiaduje wyrok w Gębarzewie.

Wniosek o ułaskawienie został przygotowany przez jedną z warszawskich kancelarii. Prezydent może uniewinnić skazanego, zmniejszyć wymiar jego kary, zawiesić jej wykonanie lub zwolnić go warunkowo. Rodzina Tomczaka liczy na pozytywne rozpatrzenie dokumentu.

Wniosek do Prezydenta RP nie jest jedyną próbą walki rodziny skazanego o wolność dla mężczyzny. Jego prawnicy złożyli trzy skargi w sprawie - dwie do Trybunału Konstytucyjnego oraz jedną do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Procedury wciąż trwają.

O warunkowe zwolnienie Tomczak może się ubiegać w 2017 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejny dzień z ostrzeżeniami. Gdzie obowiązują alerty IMGW?
1℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro