Reklama

Poznań walczy ze sprzedażą papierosów nieletnim

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18! pokazują, że problem sprzedaży papierosów osobom nieletnim nadal wzrasta. W Poznaniu 76% handlowców sprzedałoby papierosy osobom nieletnim. Właśnie ruszyła akcja, która ma na celu ograniczenie dostępu do tytoniu dzieciom i młodzieży.

Wielu sprzedawców wciąż łamie zakaz sprzedaży papierosów osobom nieletnim. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18! Celem Dział n jest ograniczenie dostępu osób niepełnoletnich do papierosów. Przeprowadzana zostanie też edukacja sprzedawców oraz przyszłych handlowców.

Za sprzedaż papierosów osobom nieletnim grozi mandat 500 zł lub orzeczona przez Sąd Rejonowy grzywna do 5000 zł. Pomóc w egzekwowaniu przepisów mają nowe uprawnienia straży miejskiej. Mogą oni nakładać mandat na sprzedawców bezpośrednio w punkcie sprzedaży.

Z danych zebranych podczas kampanii wynika, że największy problem ze sprzedażą papierosów osobom nieletnim ma Warszawa. Sytuacja w Poznaniu nie jest jednak lepsza. Około 76 procent sklepów prowadzi handel papierosów, podczas którego dopuszcza się naruszenia prawa. Problem ten zarejestrowany został także w Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Lista sklepów, w których sprzedawcy łamią prawo, trafiła do rąk straży miejskiej i policji. W najbliższych dniach odbędą się tam kontrole.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro