Reklama
Reklama

Dziś Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Lech Poznań - Korona Kielce 2:0 | fot. Tomasz Szwajkowski

W sobotę o godzinie 19.00 na poznańskiej Cytadeli rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej. Jego organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy widzów. 11. edycja tego wielkiego widowiska jest dedykowana piątce działaczy poznańskiego podziemia zabitych w czasie wojny przez hitlerowców. - Termin misterium nie jest przypadkowy. Wszystko po to, aby wejść dobrze w wielki tydzień, jakby pogłębić swoją wiarę, a do tego wszystkiego są wrażenia artystyczne i estetyczne. - powiedział Artur Piotrowski, reżyser spektaklu.

Misterium Męki Pańskiej jest wielkim religijnym widowiskiem, które już dziś będzie można zobaczyć przed Dzwonem Pokoju na Cytadeli. Organizowane jest od 1998 r. i przedstawia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Udział w tegorocznej edycji poznańskiego przedstawienia weźmie około 300 aktorów. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa blisko półtorej godziny. Organizatorzy proszą widzów o przybycie przed Dzwon Pokoju pół godziny wcześniej. - Termin misterium nie jest przypadkowy. Wszystko po to, aby wejść dobrze w wielki tydzień, jakby pogłębić swoją wiarę, a do tego wszystkiego są wrażenia artystyczne i estetyczne. - mówił Artur Piotrowski, reżyser Misterium Męki Pańskiej.

Misterium na Cytadeli pierwszy raz zorganizowano w 1998 roku. Od zawsze występują w nim aktorzy amatorzy. W ubiegłych latach było to 100 tysięcy osób z Polski i zagranicy. - Nie boję się określenia, że to jest wydarzenie dla wszystkich, i wierzących i niewierzących: dla starszych, dla rodzin, dla dzieci. Wiem, że przyjeżdża bardzo dużo autokarów z całej Polski. - powiedział Artur Piotrowski.

Organizacja misterium kosztuje około 400 tys. zł. Miasto przeznaczyło na realizację inscenizacji 70 tysięcy złotych, a więc 10 tysięcy zł mniej niż w roku ubiegłym. Aby pokryć wszystkie niezbędne koszty, miasto musiałoby przekazać na ten cel 140 tys. zł. Jednak obecnie jest to niemożliwe - miejskie środki na kulturę są już rozdysponowane i każdy z chętnych dostał dużo mniej pieniędzy, niż przewidywał. Mimo to, organizatorzy dopinają wszystko na ostatni guzik. Jutrzejszy spektakl z całą pewnością się odbędzie.

W związku ze spektaklem w sobotę od godziny 16.00 zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu na ulicach: Szelągowskiej, Za Cytadelą, a także na alei Armii Poznań. Na ulicy Za Cytadelą (od alei Armii Poznań do ulicy Winogrady) obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu. Przylegające do Cytadeli pasy ruchu ulicy Szelągowskiej (zachodni pas) oraz alei Armii Poznań (północny) zostały przeznaczone na miejsca postojowe. Około 23.00 zostanie przywrócona dotychczasowo obowiązująca organizacja ruchu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Nawałnice przeszły przez Wielkopolskę. We wtorek znowu może zagrzmieć!
30℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
11.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro