24 marca Światowym Dniem Walki z Gruźlicą
W powszechnej opinii gruźlica jest traktowana jako "choroba przeszłości", jednak co roku na świecie umiera na nią blisko 2 mln ludzi, czyli co 20 sekund traci życie jedna osoba. Choć przyczyna i sposoby leczenia gruźlicy są od dawna znane, wciąż nie udaje się jej ostatecznie pokonać. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Gruźlicą.
Gruźlica (TB - tubercule bacillus) to jedna z najstarszych, znanych chorób. Wywołuje ją prątek gruźlicy - bakteria przenoszona drogą kropelkową. Schorzenie to dotyczy głównie płuc, ale może również atakować ośrodkowy układ nerwowy, naczynia krwionośne, układ limfatyczny, kostno-stawowy, moczowo-płciowy i skórę.
Dzień Gruźlicy obchodzony jest co roku 24 marca na całym świecie. Został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę dnia (24 marca 1882 roku), kiedy to niemiecki bakteriolog Robert Koch ogłosił odkrycie wywołującej gruźlicę bakterii, zwanej dzisiaj prątkiem Kocha. Od tego momentu, przez następne 100 lat postęp medycyny pozwolił na znaczne opanowanie choroby, która od XVII wieku dziesiątkowała mieszkańców Europy.
W Wielkopolskim Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii od kilku miesięcy realizowany jest program wczesnego wykrywania gruźlicy, który w tym roku obejmie około 500 osób. Dzięki badaniom możliwe jest zdiagnozowanie zakażenia prątkiem gruźlicy - czyli etap poprzedzający chorobę.
Co trzeci człowiek na świecie jest zakażony prątkiem gruźlicy, co jednak nie oznacza choroby. Dopiero znacznie osłabienie odporności może wywołać proces, w wyniku którego zaczyna się rozwijać choroba. W jej wyniku każdego roku umiera ponad 2 miliony ludzi. Problemem, który dostrzegają lekarze jest również profilaktyka zakażeń. Jednym z najistotniejszych jej elementów jest higieniczny tryb życia.